Estymacja punktowa - bez tabelki - problem.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Quauli
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 16 paź 2013, o 13:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 4 razy

Estymacja punktowa - bez tabelki - problem.

Post autor: Quauli »

Witam.

Mam problem ze zrozumieniem tematu estymacji punktowej. Generalnie estymację przedziałową bez problemu zrozumiałem a punktowej nie. Może to brak dostatecznej wiedzy wykładowej, słabsze omówienie, ale nie rozumiem tego.

Zatem zadania:

1. Z partii wyprodukowanych telefonów komórkowych pobrano w sposób niezależny próbę liczącą dziewięć telefonów, a następnie dokonano pomiarów czasu ich bezawaryjnej pracy, otrzymując następujące dane (w tygodniach): 63;83;69;71;76;33;74;87;65. Zakładając że czas bezawaryjnej pracy telefonu komórkowego jest zmienną losową podlegającą rozkładowi normalnemu, oszacuj metodą punktową przeciętny czas bezawaryjnej pracy telefonu w całej partii.

2. Czas wyszukiwania informacji na temat pięciu losowo wybranych słów kluczowych przez pewną prototypową wyszukiwarkę internetową kształtował się następująco (w sekundach): 4,3;3,8;3,6;4,4;3,9. Zakładając że czas wyszukiwania informacji na temat słowa kluczowego jest zmienną losową o rozkładzie normalnym, oszacuj metodą punktową:
a) średni czas wyszukiwania informacji na temat słowa kluczowego,
b) wariancję czasu wyszukiwania informacji na temat słów kluczowych.

Bardzo proszę o naprowadzenie na rozwiązanie i jakieś wzory, bo szczerze mówiąc w dwóch książkach i wykładzie przyswoiłem teorię ale nie umiem jej przełożyć na praktykę. Twierdzenia graniczne i estymacja przedziałowa zarówno pod kątem wzorów jak i rozwiązywania nie mają przede mną tajemnic a punktową nie wiem jak ugryźć.

Pozdrawiam i oczekuję na pomoc,

Jon.-- 21 lis 2013, o 09:41 --Podpytałem wykładowcę przed chwilą przypadkiem, otóż w zadaniu pierwszym i drugim wykorzystujemy własności szeregów szczegółowych. Zatem obliczamy średnie arytmetyczne dla szeregu szczegółowego.
ODPOWIEDZ