rozkład statystyczny

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Critek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 lis 2013, o 00:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław

rozkład statystyczny

Post autor: Critek »

Witam,
Mam problem z poniższym zadaniem. Oto treść:

Na przejechanie pewnej trasy autobus potrzebuje 4 minuty, a tramwaj 5 minut. Prawdopodobieństwo, że dany pojazd przyjedzie jest stałe w każdej minucie oraz wynosi 2/15 dla autobusu i 4/15 dla tramwaju. W każdej minucie nie mogą przyjechać jednocześnie dwa tramwaje ani dwa autobusy. Odpowiedz na pytania:
a) Jakie jest prawdopodobieństwo, że w ciągu godziny przyjedzie 8 autobusów? a 16 tramwajów?
b) Jakie są szanse na dojechanie w ciągu 10 minut od pojawienia się na przystanku, dla obu środków transportu?
c) Jakie jest prawdopodobieństwo, że osoba czekająca na przystanku autobusowym dotrze do celu wcześniej niż osoba czekająca na przystanku tramwajowym?

Podpunkt a) jest prosty. Wystarczyło zastosować rozkład Bernoulliego.
W podpunkcie b) nie wpadłem na nic lepszego więc rozpisałem wszystkie możliwości i ostatecznie wyszło.
Nie wiem niestety jak mam zabrać się za punkt c). Prosiłbym o jakieś wskazówki.
Z góry dzięki
gutek927
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 21 paź 2012, o 22:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: POLSKA
Podziękował: 3 razy

rozkład statystyczny

Post autor: gutek927 »

podbijam
Lukasz23118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2014, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gniezno

rozkład statystyczny

Post autor: Lukasz23118 »

również podbijam
miodzio1988

rozkład statystyczny

Post autor: miodzio1988 »

no to chlopaki jakie sa konkretnie problemy? Jak sie a wie jak zrobic to i reszte sie zrobi
Lukasz23118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2014, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gniezno

rozkład statystyczny

Post autor: Lukasz23118 »

ja to to nawet z pierwszym mam problem bo nie wiem zbytnio co za n przyjąć z tym rokładzie bernoulliego to drugie na piechotę zrobiłem bo wypisałem, wdaje mi sie że tam bedzie rozkład poissona ale też nie wiem jak to tam podstawić
miodzio1988

rozkład statystyczny

Post autor: miodzio1988 »

pokaz zatem jak pierwsze liczysz
Lukasz23118
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 paź 2014, o 12:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: gniezno

rozkład statystyczny

Post autor: Lukasz23118 »

P(x=8)=\(\displaystyle{ ( {60 \choose 8} )( 2/15) ^{8} *13/15 ^{52}}\)-- 30 paź 2014, o 17:19 --może ktoś podpowie z tym c z góry dziękuje
ODPOWIEDZ