Korelacja z pomiarów porządkowych/nominalnych

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Bohun89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2013, o 10:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Korelacja z pomiarów porządkowych/nominalnych

Post autor: Bohun89 »

Pomagam w pisaniu pewnego opracowania no i muszę obliczyć kilka związków na podstawie badań ankietowych. Niestety statystykę miałem w szczątkowych ilościach i nie mogę za nic w świecie sobie przypomnieć jak się liczyło zadanka jak poniżej (googlowałem już sporo uprzedzając pytania) zapewne jest ono banalne, no ale do rzeczy:

Grupa badawcza, powiedzmy 50 osób, pytania ankietowe w stylu "jak często uprawiasz sport" / "jakiego rodzaju to jest aktywność"
możliwe odpowiedzi to: codziennie/2-3 razy w tygodniu/2-3 razy w tygodniu/wcale oraz dla drugiego pytania spacer/bieganie/rower/pływanie/inne
Czyli są to dane niemierzalne raczej, zwłaszcza w drugim przypadku. Próbuję ustalić teraz zależność pomiędzy ową aktywnością (częstotliwością i jej rodzajem) a wynikami badania medycznego, które w sposób mierzalny (konkretna wartość liczbowa) określa sprawność ankietowanego.

Jak należy postępować z takimi zadaniami?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Korelacja z pomiarów porządkowych/nominalnych

Post autor: Kartezjusz »

Morze, morze, ... basic.html

nieklasyczne metody statystyczne.
Bohun89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 15 paź 2013, o 10:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz

Korelacja z pomiarów porządkowych/nominalnych

Post autor: Bohun89 »

A nie przypadkiem coś z rangami?:/ mi coś strasznie banalnego kojarzy z zajęć w temacie tych zadań...ale nie mogę za nic w świecie tego odszukać nigdzie. Zadania z linku niewiele mi wyjaśniły, nie widzę tam żadnych wzorów, ani jak tam były te korelacje liczone...
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Korelacja z pomiarów porządkowych/nominalnych

Post autor: Kartezjusz »

Powinny tam być korelacje rang Spearmana...
ODPOWIEDZ