Metoda Hellwiga a zmienne jakościowe txy rxy R2

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
adrianwoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 sie 2009, o 01:04
Płeć: Mężczyzna

Metoda Hellwiga a zmienne jakościowe txy rxy R2

Post autor: adrianwoo »

Witam
Mam 6 zmiennych kandydatek na zmienne objaśniające. Trzy zmienne są ilościowe, a trzy są jakościowe. Przykład zmiennych jakościowych:
- czy dane wydarzenie wystąpiło w miesiącu styczniu Tak/Nie,
- czy dana firma należy do sektora X (Tak/Nie).
Przy budowie modelu chcę zastosować metodę Hellwiga do wyboru zmiennych, ale dostałem informację, że nie mogę wyznaczyć rxy (korelacji pearsona) dla zmiennych jakościowych. Powinienem użyć txy (Współczynnik zbieżności T-Czuprowa). Moje pytanie.

1. Czy w związku z tym mogę użyć Metody Hellwiga do wyboru zmiennych?
2. Jeżeli tak to czy powinienem zastąpić rxy, --> txy tylko w przypadku gdy liczę korelację pomiędzy zmienną jakościową a zmienną ilościową oraz zmienną jakościową, a zmienną jakościową, czy w przypadku wszystkich korelacji, które liczę?-- 25 wrz 2013, o 23:10 --Szukałem przez ostanie 5h w sieci, ale nie znalazłem żadnych przykładów, w których była by użyta metoda Hellwiga i zmienne jakościowe. Pomimo że wydaje mi się logiczne zastosowanie txy nie wiem tylko czy do wszystkich zmiennych (w celu zachowania porównywalności) czy tylko do jakościowych.
Sugestie?
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Metoda Hellwiga a zmienne jakościowe txy rxy R2

Post autor: Kartezjusz »

1. Nie Metoda Heelwiga jest dla ilościowych i mierzalnych
ODPOWIEDZ