test hosmera lemenshowa

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
zenoncebula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Prądnik Korzkiewski
Podziękował: 3 razy

test hosmera lemenshowa

Post autor: zenoncebula »

Witam!
Jedną z miar dobroci dopasowania modelu do danych w regresji logistycznej jest test hosmera lemenshowa. Hipoteza zerowa tego testu brzmi, iż prawdopodobieństwa szacowane przez model odpowiadają prawdopodobieństwom rzeczywistym. W związku z tym, zależy nam, aby poziom istotności był większy niż, założony np. 0,05. Moje pytanie dotyczy tego, co konkretnie oznacza w tym wypadku wartość np. p=0,6? Czy oznacza to, że mamy 60% prawdopodobieństwa, że odrzucimy prawdziwą hipotezę zerową?
Dzięki za pomoc!
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

test hosmera lemenshowa

Post autor: robertm19 »

Prawdopodobnie chodzi ci o p-wartość. Jest to najmniejszy poziom istotności przy którym zaobserwowana wartość statystyki testowej prowadzi do odrzucenia \(\displaystyle{ H_0}\). Im jest mniejsze tym większe podstawy do odrzucenia \(\displaystyle{ H_0}\).
zenoncebula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Prądnik Korzkiewski
Podziękował: 3 razy

test hosmera lemenshowa

Post autor: zenoncebula »

witam, dziękuje za odpowiedź. przy czym, nadal pozostaje dla mnie mglista kwestia tego, co konkretnie oznacza poziom istotności np. 0,6. czy te 0,6 to jest 60% prawdopodobieństwa, a jeśli tak, to prawdopodobieństwa czego?
dziękuję
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

test hosmera lemenshowa

Post autor: robertm19 »

p-wartość jest związana z prawd. błędu pierwszego rodzaju. \(\displaystyle{ p=0.6}\) oznacza, że budując zbiór krytyczny oparty o zaobserwowaną statystykę będziesz w 60% błędnie odrzucał hipotezę zerową.
60% to za dużo. Zazwyczaj narzuca się błąd rzędu 5%.
zenoncebula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Prądnik Korzkiewski
Podziękował: 3 razy

test hosmera lemenshowa

Post autor: zenoncebula »

tzn. w tym teście akurat chodzi o to, aby \(\displaystyle{ p>0,05}\). jeśli mogę zapytać o jeszcze jeden test (też z regresji) - chodzi mi o test Walda, w którym hipoteza zerowa brzmi, iż dany współczynnik regresji jest w populacji równy zero. Czy mogę zatem powiedzieć, że jeśli poziom istotności w tym teście wyjdzie załóżmy \(\displaystyle{ p=0,03}\), to znaczy, że jest 3% prawdopodobieństwo, że w populacji ten współczynnik jest równy zero?
przepraszam za te banały, ale już mi się wszystko miesza, a egzamin niedługo!
robertm19
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1847
Rejestracja: 8 lip 2008, o 21:16
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów/Warszawa
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 378 razy

test hosmera lemenshowa

Post autor: robertm19 »

Nie p-wartość o tym nie mówi. Tak jak wcześniej napisałem. Mówi o tym, że 3 razy na 100 błędnie odrzucisz \(\displaystyle{ H_0}\). Ostateczna decyzja zawsze należy do statystyka, żaden test w statystyce nie gwarantuje, że w decyzji nie pomylisz się ani razu. Dlatego wprowadza się poziom istotności.
Jeżeli cię zadowala te 3% to możesz stwierdzić, że współczynnik jest różny od zera.
zenoncebula
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 17 wrz 2013, o 22:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Prądnik Korzkiewski
Podziękował: 3 razy

test hosmera lemenshowa

Post autor: zenoncebula »

Dziękuję bardzo za pomoc! Właśnie tego mi brakowało
Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ