Wariancja-czym jest?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Maciek55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 24 lis 2008, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 26 razy

Wariancja-czym jest?

Post autor: Maciek55 »

Witam wszystkich forumowiczów tych na wakacjach i tych którzy nie wyjechali jeszcze...
BARDZO proszę o to żeby mi wytłumaczyli OPISOWO czym jest wariancja??
Definicję wariancji znalazłem na wikipedi ..ale nie kumam czym to jest. Podpowiedzcie!
szw1710

Wariancja-czym jest?

Post autor: szw1710 »

Wariancja zerowa oznacza, że cecha ma tylko jedną wartość. Im wariancja mniejsza, tym mniejsze odchylenia wartości cechy od jej wartości średniej. Im większa, tym bardziej mogą (acz nie muszą) występować znaczne odchylenia między wartością cechy a średnią.
mathkit
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 4 sie 2006, o 18:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Katowice
Pomógł: 1 raz

Wariancja-czym jest?

Post autor: mathkit »

Lepiej interpretuje się odchylenie standardowe
szw1710

Wariancja-czym jest?

Post autor: szw1710 »

Tak, ale w kwestii małe-duże na jedno wychodzi. Ale może dokończ myśl podając Koledze parę objaśnień.

-- 8 lip 2013, o 13:44 --

Maciek55, zgodnie z prośbą z PW, podaję kilka przykładów używając oprogramowania R. Wariancja to var.

Kod: Zaznacz cały

> var(c(2,2,2,2,2,2,2,2,2,2))
[1] 0
Cecha o jednej wartości - stała - więc wariancja zerowa.

Kod: Zaznacz cały

var(c(2,1.9,1.8,2.1,2.2,2,1.7,1.9,2.2,2.3))
[1] 0.03655556
Cecha mało zróżnicowana, mała wariancja.

Kod: Zaznacz cały

var(c(2,1.9,1.8,2.1,2.2,2,1.7,1.9,2.2,10))
[1] 6.461778
Wariancja duża, jedna z wartości jest bardzo nietypowa. Ale cecha mało zróżnicowana.

Kod: Zaznacz cały

 var(c(2,1,3,4,2,5,1,2,7,3))
[1] 3.555556
Cecha zróżnicowana, duża wariancja.

Pierwiastkując wariancje, otrzymasz odchylenia standardowe z podobną interpretacją.
Maciek55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 24 lis 2008, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 26 razy

Wariancja-czym jest?

Post autor: Maciek55 »

Sz(e)w(ie)1710 proszę o wytłumaczenie , takie przejrzyste (jak z wariancją) ...czym jest rozkład t-studenta??
Jeżeli to nie jest nadużycie, tak na poziomie pierwszych wykładów ze statystyki? DZIĘKUJĘ!
szw1710

Wariancja-czym jest?

Post autor: szw1710 »

To nie od szewa czy szefa, ale moich inicjałów. 1710 nie jest rokiem urodzenia

Ale czemu akurat ja? Owszem, zostałem wywołany do tablicy, ale są tu bardzo dobrzy probabiliści, którzy też chętnie udzielą odpowiedzi. Obecnie nie mam za bardzo czasu.

Powiem tyle, że rozkładu Studenta używa się do badań statystycznych małych prób. Rozkład został wprowadzony w roku 1908 przez Williana von Gossetta pseudonim Student, który pracował w browarze Guinnessa w Dublinie i ten rozkład posłużył mu do badań statystycznych jakości piwa. Badania w przemyśle są tajne, stąd opublikował swój rozkład pod pseudonimem.

O szczegółach matematycznych możesz poczytać tu:
Maciek55
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 70
Rejestracja: 24 lis 2008, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdynia
Podziękował: 26 razy

Wariancja-czym jest?

Post autor: Maciek55 »

Dlatego (dla mnie ty zostałeś wywołany do tablicy ;0 ) bo FANTASTYCZNIE wytłumaczyłeś mi znaczenie wariancji , cztery krótkie przykłady , a będę to pamiętał do końca swoich dni ( to nie była przenośnia!! i nawet będę je cytował). Masz dar dydaktyczny! umiesz (przynajmniej dla mnie) wytłumaczyć w sposób prosty znaczenie określonych pojęć. Dlatego poprosiłem ciebie o wytłumaczenie rozkładu t-studenta!. O nazwisku twórcy rozkładu wiedziałem, o Guinnessie nie wiedziałem. Co oznacza mała próba??? (jak bym nie miał tego problemu to bym nie zadawał tego pytania.....chyba) Z wyrazami szacunku Maciek
szw1710

Wariancja-czym jest?

Post autor: szw1710 »

Mała próba - do 30 elementów. Duża - powyżej.
ODPOWIEDZ