Wyznaczanie szeregu czasowego

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Wyznaczanie szeregu czasowego

Post autor: PiotrowskiW »

Co oznacza takie pojęcie ?
Czy chodzi o coś związanego z trendem ?
szw1710

Wyznaczanie szeregu czasowego

Post autor: szw1710 »

Szeregi czasowe modelują nam zagadnienia związane z upływem czasu. Np. skup mleka na przestrzeni kilku lat. Masz dane miesięczne i patrzysz czy na przestrzeni tych lat mamy tendencję wzrostową czy spadkową. Ale nie da się tego określić zbyt dokładnie w pobieżnym oglądzie. Szeregi czasowe należy wygładzić. Są różne metody wygładzania. A samo wygładzanie polega na eliminacji z szeregu tzw. wahań sezonowych. Na załączonym obrazku zobaczysz szereg niewygładzony - z wahaniami sezonowymi (zobacz jakimi) i wygładzony.

Dane dotyczą skupu mleka z lat 2002-2008 i pochodzą z Roczników Statystycznych.



Ogólnie analiza szeregów czasowych jest zadaniem skomplikowanym.
Załączniki
mleko_wyr.pdf
(20.77 KiB) Pobrany 42 razy
Awatar użytkownika
PiotrowskiW
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 649
Rejestracja: 14 lis 2011, o 20:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował: 26 razy
Pomógł: 67 razy

Wyznaczanie szeregu czasowego

Post autor: PiotrowskiW »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy szereg czasowy jest wykresem, czy wykres jest "grafem" szeregu?
Czy szereg czasowy-jak nazwa wskazuje- nie powinien być nieskończony?
Chodzę teraz na przedmiot "statystyka finansowa" i miałem tam różne pojęcia ale dostałem do zrobienia zadanie: wyznaczyć szereg czasowy, gdzie mam wszystkie dane i się zastanawiam o co chodzi, o wykres? Czy o napisanie tej formułki która jest na wikipedii.
Ostatnio zmieniony 30 maja 2013, o 22:07 przez PiotrowskiW, łącznie zmieniany 1 raz.
szw1710

Wyznaczanie szeregu czasowego

Post autor: szw1710 »

Szereg czasowy to zbiór par postaci \(\displaystyle{ (x,t)}\), gdzie \(\displaystyle{ x}\) jest wartością badanej cechy w czasie \(\displaystyle{ t}\).

Jak zrealizujesz w praktyce nieskończoność? Zbierzesz nieskończenie wiele danych? Nie. Szeregi czasowe są skończone i obejmują jakiś okres czasu - na ogół niezbyt krótki.
ODPOWIEDZ