Statystyka - wybór rozkładu

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
merowing3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 9 sty 2011, o 16:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 9 razy

Statystyka - wybór rozkładu

Post autor: merowing3 »

Proszę o pomoc.

Na jakiej podstawie (jakich danych podanych w zadaniu) wybiera się metodę rozwiązywania zadania: chodzi mi w tym momencie o wybór rozkładu. Kiedy powinienem zastosować rozkład normalny (i obliczyć funkcję testową), kiedy wybrać rozkład T-studenta a kiedy z kolei rozkład chi kwadrat (wiem tylko, że rozkład chi kwadrat wybieram, gdy w zadaniu chodzi o wariancje). Czy jest jakiś prosty sposób żeby to określić?

I drugie pytanie: na jakiej podstawie powinienem w zadaniu zastosować estymator obciążony a kiedy estymator nieobciążony? Od czego to zależy?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
miodzio1988

Statystyka - wybór rozkładu

Post autor: miodzio1988 »

1 pytanie

zalezy od tego jakie założenia masz, jaki typ zadania itd

2 pytanie

zawsze nieobciążony, chyba, że w treści masz inaczej
Awatar użytkownika
merowing3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 69
Rejestracja: 9 sty 2011, o 16:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 24 razy
Pomógł: 9 razy

Statystyka - wybór rozkładu

Post autor: merowing3 »

Ok.

Np. miałem dwa zadania:

1. Według normy czas produkcji 1 elementu powinien wynosić 3,1h. Z populacji pobrano próbę 12 elementową i otrzymano z niej średni czas produkcji równy 3,4h, przy odchyleniu standardowym 0,3h. Na poziomie istotności alfa=0,05 zweryfikować hipotezę, że czas produkcji elementu jest zgodny z normą.

2. Maszyna paczkująca powinna ważyć paczki po 100 kg. Z próby 50 paczek otrzymano średnią 98 kg i odchylenie standardowe 5 kg. Na poziomie istotności alfa=0,1 zweryfikować hipotezę, że w populacji paczki ważą 100 kg, wobec hipotezy alternatywnej, która jest zaprzeczeniem hipotezy zerowej.

Oba zadania mają praktycznie te same dane. Natomiast pierwsze zadanie oblicza się korzystając z rozkładu T-studenta a drugie zadanie z rozkładu normalnego. Dlaczego?
miodzio1988

Statystyka - wybór rozkładu

Post autor: miodzio1988 »

Patrz na wielkość próbki. Jeżeli jest duża próba to można skorzystać z innego modelu niż w drugim.

Patrz tutaj na założenia:

253342.htm
ODPOWIEDZ