Weryfikacja hipotez statystycznych

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
bairiki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 maja 2013, o 17:52
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa

Weryfikacja hipotez statystycznych

Post autor: bairiki »

Zgodnie z dyrektywą Komisji Europejskiej długość ogona cebuli w krajach członkowskich musi być mniejsza
niż 4 cm. Komisarz Europejski 007 zbadał losowo wybranych 26 cebul w pewnym kraju kandydującym do
UE, stwierdzając, że ich ogony miały średnią długość 3,8 cm przy wariancji 0,295 cm2, zaś rozkład długości
jest normalny.
a) Czy na tej podstawie można stwierdzić, z ryzykiem błędu I rodzaju 0,025, że cebule w tym kraju
spełniają przeciętne normy europejskie? Z jakim minimalnym prawdopodobieństwem błędu I rodzaju
można tak twierdzić?
b) Proszę sprawdzić odpowiednią hipotezę przyjmując, że próba liczyła 100 cebul.


I ja zaczęłam to tak:

mamy daną wariancję, więc odchylenie standardowe też będziemy mogli wyliczyć. A do weryfikacji statystyki zerowej wzięłam statystykę U. I wyszło mi w przybliżeniu -1,84... Coś musiałam pokręcić i nie jestem pewna czy dobrze zaczęłam-- 17 maja 2013, o 18:16 --wiem, że gdzies tu jest błąd. Ale czy idąc tokiem mojego niezgrabneg rozumowania powinnam teraz wyznaczyć obszar krytyczny?
Awatar użytkownika
acmilan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 402
Rejestracja: 27 kwie 2009, o 15:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa-Praga
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 50 razy

Weryfikacja hipotez statystycznych

Post autor: acmilan »

Policz statystykę dla testu średniej:
... _populacji
Zauważ, że nie znasz wariancji wszystkich cebul, a tylko tych z próby. Więc to będzie przypadek nieznanej wariancji i małej próby.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ