Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: MakCis »

Mam pewną próbę danych i chciałbym zobaczyć, czy pochodzi ona z rozkładu normalnego. W tym celu wykonałem test Shapiro - Wilka, w którym otrzymałem dużą p-wartość (ponad 0,5) zatem wnioskuję stąd że próba nie pochodzi z rozkładu normalnego. Statystyka testowa wyszła 0,99711, ale niewiele mi ona daje gdyż liczność próby to ponad 400, więc z tablic nie odczytam wartości krytycznej.

Żeby upewnić się w fakcie, że próba ta faktycznie nie pochodzi z rozkładu normalnego, wykonałem dodatkowo wykres Q-Q (kwantylowo - kwantylowy) licząc na to, że narysowane punkty będą odbiegały dość mocno od prostej. Jednak ku mojemu zdziwieniu, w zasadzie wszystkie punkty znajdują się na prostej (odchylenia są naprawdę minimalne i jest ich bardzo niewiele).

Jak mam to zatem rozumieć? Z jednej strony test Shapiro-Wilka odrzuca normalność (i to z dość dużą p-wartością), a z drugiej strony wykres Q-Q mówi o normalności...
miodzio1988

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: miodzio1988 »

Wykres Q-Q służy do wstępnej diagnostyki jedynie.
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: MakCis »

Czyli nawet jeśli z tej wstępnej diagnostyki wynika, że próba ma rozkład ewidentnie normalny, to należy to jeszcze dodatkowo przetestować (np. testem Shapiro -Wilka) ?

Przy okazji: W jaki sposób, mając dwie próby, mogę sprawdzić czy ich rozkłady mają podobne kształty?
miodzio1988

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: miodzio1988 »

Koniecznie trzeba formalny test zrobic
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: MakCis »

Co to jest formalny test? Masz tu na myśli właśnie test Shapio-Wilk lub Kołmogorowa - Smirnowa z poprawką kogoś tam ?
miodzio1988

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: miodzio1988 »

tak, jest to formalny test
MakCis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1023
Rejestracja: 10 lut 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 72 razy
Pomógł: 15 razy

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: MakCis »

Ok, dzięki za pomoc. W sprawie sprawdzenia podobieństwa kształtu rozkładu obu prób nie mam żadnego pomysłu - wiesz może co tu można zrobić (może jakiś histogram) ?
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

Analiza normalności - dziwna sprzeczność

Post autor: Yaco_89 »

Ja polecam ze swojego doświadczenia test Cramera-von Misesa. Kołmogorowa-Smirnowa też można użyć do tego celu, ale Cramer jest chyba uważany za lepszy test.
ODPOWIEDZ