Normalizacja wartości ujemnych wykorzystywanych na wykresie.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
gelliam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Normalizacja wartości ujemnych wykorzystywanych na wykresie.

Post autor: gelliam »

Witam,
Mój problem nie jest żadnym zadaniem z matematyki ale rzeczywistym problemem, na który natknąłem się podczas tworzenia aplikacji badającej jakość pewnego zjawiska. Jeżeli umieściłem temat w złym dziale proszę o ewentualne przeniesienie.

Czego dotyczy problem. Otóż mam program który na podstawie pewnych obiektów (zdjęcia choć to nie istotne) oblicza ich jakość. Jakość wyrażona jest za pomocą liczb. Niestety algorytm działa w ten sposób, że wartości określające jakość mają także wartości ujemne.

Poniżej przedstawiony został przykładowy ciąg przedstawiający wynik w zależności od powtórzenia wykonania algorytmu jakość(n powtórzenia):

-1000(1) -923(2) -550(3) -111(4) -3(5) 234(6) 800(7) 765(8) 901(9) 920(10)

Jako iż algorytm uczy się na swoim poprzednim wyniku dlatego też zwykle każde kolejne powtórzenie daje lepszy wynik.

A teraz z czym mam problem. Chciałbym jakoś znormalizować wyniki aby miały postać dodatnią, nie chcę ujemnych wartości. Ważne natomiast jest aby zachowane były odpowiednie proporcje, ponieważ potem z tych danych zostanie stworzony wykres, który będzie pokazywał ile "punktów" dostało dane powtórzenie a jak wiemy punkty ujemne są bez sensu. Wiem, że dla was może być coś oczywistego ale nie potrafię sobie poradzić z tym problemem.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
miodzio1988

Normalizacja wartości ujemnych wykorzystywanych na wykresie.

Post autor: miodzio1988 »

Ale wartości mają znaczenie czy tylko chodzi o to, żeby kolejność była zachowana?
gelliam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Normalizacja wartości ujemnych wykorzystywanych na wykresie.

Post autor: gelliam »

Liczy się porównanie jakości kolejnych wyników więc wartości mają drugorzedne znaczenie i liczy się tak naprawdę roznica miedzy nimi żeby to było czytelne na wykresie.

Powiedzmy, że najgorszy wynik stanowi pewną liczbę (np. 0) na podstawie której potem pozostałe wartości zostaną znormalizowane i proporcje pozostaną niezmienione a będą dużo lepiej prezentować się na wykresie niż punkty ujemne.
miodzio1988

Normalizacja wartości ujemnych wykorzystywanych na wykresie.

Post autor: miodzio1988 »

Jest jakiś możliwy najgorszy minusowy wynik?

Jak tak to dodaj do każdej wartości moduł tego minusowego wyniku i masz kolejność, różnice zachowane + masz same liczby dodatnie
gelliam
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 maja 2013, o 20:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań

Normalizacja wartości ujemnych wykorzystywanych na wykresie.

Post autor: gelliam »

Omg, ja to jednak jestem retardem. Dzięki za pomoc jakoś na początku szybko wykluczyłem to rozwiązanie bo pomyślałem że mi się wartości dodatnie rozjadą ale jednak nie. Dzięki temat do zamknięcia ;p
ODPOWIEDZ