Jaki to rozkład?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
DOMAN
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 9 paź 2007, o 17:10
Płeć: Mężczyzna

Jaki to rozkład?

Post autor: DOMAN »

Hej, mam problem z dopasowaniem rozkładu prawdopodobieństwa. Na razie nie chodzi mi o dokładne dopasowanie tylko o znane rozkłady które charakterem przypominają coś co mam na myśli.
Otóż w zależności od wartości średniej (patrz rysunek):
- dla niskich wartości średnich rozkład "dobija do lewej bandy" (oś x) i jest asymetryczny (np. wykładniczy)
- dla wartości średnich w środku analizowanego obszaru rozkład jest symetryczny (np. Gauss)
- dla wysokich wartości średnich rozkład "dobija do prawej bandy" (maksymalna możliwa do osiągnięcia wartość) i znowu jest asymetryczny

Ja to roboczo nazywam rozkładem sportowca, bo zbierając wyniki z serii zawodów - np. pucharów świata zawsze istnieje oczywiste ograniczenie pozycji od góry (nie można być przecież lepiej niż pierwszym ), i nieco mniej oczywiste od dołu (liczba startujących).

Znam kupę rozkładów, które zawijają się w opisany sposób przy osi x, ale nie wiem czy istnieje jakiś zbadany rozkład, w którym mamy ograniczenie od góry. No ale ja tak mocno w probabilistyce i statystyce nie siedzę

ODPOWIEDZ