Statystyka matematyczna-ankieta, badania

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Amalgamat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Statystyka matematyczna-ankieta, badania

Post autor: Amalgamat »

Czy mógłby ktoś pomóc rozwiązać te zadania?

Zadanie 1
W dwóch miastach przeprowadzono ankietę, w których zapytano losowo o ulubione miejsca na wakacje

miejsca na wakacje:

1. góry
2. morze
3. jeziora
4. komputer
5. inne

Liczba osób: SZCZECIN

a. 35
b. 15
c. 25
d. 5
e. 10
Liczba osób: Kraków
a. 30
b. 50
c. 45
d. 10
e. 5

Wykorzystując wskaźnik struktury porównaj zbiorowość z punktu widzenia preferencji dotyczących miejsca na wakacje.




Zadanie 2
W dwóch regionach rolniczych przeprowadzono badanie mające na celu porównanie wielkości gospodarstw indywidualnych. Badanie wykazało, że powierzchnia wynosiła 6ha. Współczynnik zmienności liczony o odchylenie standardowe wynosi 0,3. Dla regionu II dane przedstawia tabelka. Porównać powierzchnię gospodarstw w obu regionach wykorzystując miary położenia i zmienności.

Wielkość gospodarstwa w ha

a) 2-4
b) 4-6
c) 6-8
d). 8-10
e). 10-12

Odsetek gospodarstw:
a. 10
b. 20
c. 25
d. 35
e. 10

Zadanie 3
W celu zbadania zależności miedzy wysokością obrotów (Y) w sklepach a liczbą zatrudnionych sprzedawców (X) wylosowano niezależnie 8 sklepów i uzyskano informacje:

Liczba sprzedawców :
a. 1
b. 2
c. 3
d. 3
e. 3
f. 5
g. 5
h. 6

Obroty ( w tys. zł):

a). 1
b). 2,5
c). 2
d). 5
e). 6,5
f). 8
g). 8
h). 9
a) wykorzystując współczynnik korelacji liniowej Pearsona zbadać siłę i kierunek zależności miedzy cechami Y i X
b) w jakim procencie obroty zależą od liczby sprzedawców?

Byłbym naprawdę wdzięczny za pomoc!!
chris_f
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2727
Rejestracja: 14 paź 2004, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 945 razy

Statystyka matematyczna-ankieta, badania

Post autor: chris_f »

Notatki z wykładów/ćwiczeń wcięło? Przecież to elementarz jest. Zrobiłeś coś sam? Cokolwiek? Jakieś średnie, odchylenia ? Co mamy Ci wytłumaczyć, w czym pomóc oprócz rozwiązania zadań od a do zet?
Amalgamat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 3 lut 2013, o 20:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Statystyka matematyczna-ankieta, badania

Post autor: Amalgamat »

Rozwiązać chociaż jedno zadanie całe, albo dwa, bo tam są różne, objaśnić krótko i z resztą sobie poradzę...jak będę miał pytania ew. wątpliwości, to nie omieszkam spytać...akurat mnie na tych wykładach nie było, byłem chory:(-- 3 lut 2013, o 21:17 --Czy będziesz ktoś życzliwy i mi pomoże?
miodzio1988

Statystyka matematyczna-ankieta, badania

Post autor: miodzio1988 »

wskaźnik struktury
Jak takie cudo definiujemy?
muchacita1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 12 cze 2015, o 20:48
Płeć: Kobieta

Statystyka matematyczna-ankieta, badania

Post autor: muchacita1 »

z zadaniem 2 sama mam problem torche inna treść bo:
W dwóch regionach rolniczych przeprowadzono badanie mające na celu porównanir wielkości gospodarstw indywidualnych. Badanie wykazało, iż w regionie I najliczniej występują gospodarstwa o powierzchni 5,5 ha, połowa gospodarstw miała powierzchnię mniejszą od 6ha, średnia powierzchnia gospodarstwa wynosiła 6 ha. Współczynnik zmienności liczony na podstawie odchylenia standardowego wyniósł 0,3. Dla regionu II opracowano następujący szereg liczbowy. (taki sam jak w zadaniu nr 2)

region I według mnie wynika z treści że x śr= 6,- w odpowiedziach w książce jest to 6,25 nie mam pojecia czemu ? D=5,5, Me=6, Vz=0,3 II region proste trzeba po prostu wyliczyc szereg rozdzielczy i te sprawy xsrednia=7,3, Me=7,6, D=8,57, aby Vz wyliczyc tzreba warancje mi wyszlo 5,31 odchylenie standardowe 2,30 Vz= 0,32 i As=-0,55

Proszę o pomoc jak w regionie pierwszym wyliczyć As jak nie mam podanego odchylenia standardowego ?
ODPOWIEDZ