Przedział ufności

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
dethim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 235
Rejestracja: 27 maja 2008, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z daleka :]
Podziękował: 10 razy

Przedział ufności

Post autor: dethim »

Witam. Mam problem z pewnym zadaniem. Nie jestem pewny jak ja "ugryźć". Nie chce aby ktos mi je rozwiazal a jedynie naprowadzil mnie na rozwiazanie. Oto treść zadania:
Firma budowlana używa elementów konstrukcyjnych, których średnia wytrzymałość wynosi co najmniej
450MPa. Zbadano wytrzymałość kilku wylosowanych elementów oferowanych przez pewnego
producenta i otrzymano następujące dane: (455, 449, 482, 463, 439, 500, 475, 447, 504). Czy firma może
wykorzystać do konstrukcji elementy proponowane przez tego producenta? (Uwaga, wyznaczyć przedział
ufności przy założeniu, że rozkład zmiennej losowej w populacji jest normalny, przyjąć współczynnik
ufności np. 0,95)
Jak sie zabrac za to zadanie ? Mam kilka wartości, więc czy mam obliczyć dla nich odchylenie standardowe i wartośc średnią ? Prosze o jakieś wskazówki w miare możliwości i dzieki z gory
miodzio1988

Przedział ufności

Post autor: miodzio1988 »

wzór na taki przedział jest jaki?
dethim
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 235
Rejestracja: 27 maja 2008, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: z daleka :]
Podziękował: 10 razy

Przedział ufności

Post autor: dethim »

\(\displaystyle{ n<30}\) wiec:
\(\displaystyle{ \overline{x}-u_{\alpha} \frac{\sigma}{\sqrt{n}}<m<\overline{x}+u_{\alpha}\frac{\sigma}{\sqrt{n}}}\)

?
Problem w tym, że nie wiem ktorego wzoru użyć, czy wzoru na przedział ufności dla wariancji czy dla średniej
ODPOWIEDZ