Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
wiksa91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2012, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: wiksa91 »

Witam, mam taki problem z zadaniem . Nie miałem wcześniej do czynienia ze statystyką więc zwracam się z prośbą o rozwiązanie zadania , pokrótce również tłumacząc je.


zad 2.30 : Metodą największej wiarygodności na podstawie n-elementowej próby prostej \(\displaystyle{ K_{1},.....,K_{n}}\) znaleźć estymator parametru\(\displaystyle{ p}\)rozkładu geometrycznego o funkcji prawdopodobieństwa : \(\displaystyle{ P(K=k)=p q^{k-1} , k \in N}\)
Ostatnio zmieniony 7 sty 2013, o 13:00 przez wiksa91, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: miodzio1988 »

Metodą największej wiarygodności

Na czym polega ta metoda?
wiksa91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2012, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: wiksa91 »

Konkretnie co to jest to nie wiem , ale zwie ona się inaczej metodą estymacji punktowej. Ta druga nazwa jest taka bardziej "potoczna"
miodzio1988

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: miodzio1988 »

to konkretnie nam napisz co to jest, bo to powinieneś umieć ( albo powinieneś mieć to na wykładzie)
wiksa91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2012, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: wiksa91 »

Właśnie chodzi o to, że jest tak że dostaje zadanie do rozwiązania, gdyż wykład nie obejmuje statystyki, gdyż jest za mało godzin, a mimo to na ćwiczeniach zadania są. Dlatego też ciężko mi znaleźć odpowiednie definicje, wzory, no i schemat do rozwiązania tego zadania.


W każdym razie zadanie jest z książki : Krysicki, Dyczka, Bartos, Królikowska itd. - Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka matematyczna w zadaniach cz.II , i tak przypuszczam że na podstawie tej książki mam to rozwiązać, aczkolwiek ciężko jest to zrozumieć.
Ostatnio zmieniony 7 sty 2013, o 12:56 przez wiksa91, łącznie zmieniany 1 raz.
miodzio1988

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: miodzio1988 »

Od tego masz net. W necie szukałeś? Bo możesz to bez problemu znaleźć z przykładami więc jaki jest problem?
wiksa91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2012, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: wiksa91 »

No wiadomo ile w necie jest "syfu" , ciężko mi znaleźć coś co będzie na 100% dobre. Dlatego też z pomocą przyszedłem do Was. Nie miałem do czynienia ze statystyką, dlatego ciężko mi to zadanie zrozumieć, a będę je musiał mieć zrobione i je wytłumaczyć.
miodzio1988

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: miodzio1988 »

Pokaż co znalazłeś, ja zweryfikuje czy to syf czy nie.
wiksa91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2012, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: wiksa91 »

Po przeanalizowaniu, nie mam zielonego pojęcia o co chodzi w tym zadaniu i jak je policzyć. Poza tym zadaniem , nie będę miał więcej styczności ze statystyką. Nie mógłby ktoś mnie jakoś chociaż naprowadzić?
miodzio1988

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: miodzio1988 »

Funkcje wiarygodności najpierw zapisz
wiksa91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 mar 2012, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koszalin

Estymator parametru rozkładu geometrycznego

Post autor: wiksa91 »

Szczerze, to nawet nie wiem jak ją zapisać. Moja nauka na wykładzie powinna się zakończyć na całkach, ale Profesor wymaga jeszcze Rachunku Prawdopodobieństwa i Statystyki , w sensie zadania (każdy dostaje po jednym) .. Ciężko bez wytłumaczenia samemu to zrozumieć.-- 9 sty 2013, o 21:50 --Funkcja wiarygodności : (Razem ze znajomym udało nam się zrobić ale nie mam pewności czy jest dobrze zapisana i policzona, no i nie wiem co dalej zrobić.)

\(\displaystyle{ W(p)={\left\Pr{ K_{2} * Pr \left\{ {K_{2}=k_{2}\right\} *...*Pr\left\{ {K_{n}=k_{n}}\right\} = p^{n}(1-p)^{k_{1}+k_{2}+...+k_{n-n}}\)
ODPOWIEDZ