Nieobciążony estymator

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Awatar użytkownika
Drzewo18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: 26 lis 2012, o 17:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sopot
Podziękował: 63 razy
Pomógł: 3 razy

Nieobciążony estymator

Post autor: Drzewo18 »

Niech \(\displaystyle{ X=(X_1,X_2,...X_n)}\) będzie próbą prostą z rozkładu Poissona z nieznanym prametrem \(\displaystyle{ \lambda}\). Do oszacowania \(\displaystyle{ \lambda}\) użyto dwóch estymatorów \(\displaystyle{ T_1=\overline{X}_n}\) i \(\displaystyle{ T_2=\frac{1}{n-1}\sum(X_i-T_i)^2}\). Który z nich jest estymatorem nieobciążonym parametru lambda?

Jeżeli liczę:
\(\displaystyle{ E(T_2)=E \left( \frac{1}{n-1}\sum (X_i^2-2X_iT_1+T_1^2)\right)=\frac{1}{n-1}\sum \left(E(X_i^2)-2E(X_iT_1)+E(T_1^2) \right)}\)
Wiem, że \(\displaystyle{ E(X_i^2)=\lambda^2}\) i tyle samo \(\displaystyle{ E(T_1^2)}\), bo mam to wcześniej policzone, tylko nie wiem jak mam policzyć \(\displaystyle{ E(X_iT_1)}\)?
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Nieobciążony estymator

Post autor: pyzol »

\(\displaystyle{ \mathcal{E}X^2=\lambda+\lambda^2}\)
Z tego co pamiętam, to jeśli \(\displaystyle{ X_i}\) są niezależne, to \(\displaystyle{ X_1,\overline{X}}\) też.
Ale pewny nie jestem.
lokas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 462
Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 45 razy

Nieobciążony estymator

Post autor: lokas »

\(\displaystyle{ E(X_iT_1)=E(X _{i}) \cdot E(T_1)= \lambda \cdot \lambda=\lambda ^{2}}\)
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

Nieobciążony estymator

Post autor: Adifek »

pyzol pisze:\(\displaystyle{ \mathcal{E}X^2=\lambda+\lambda^2}\)
Z tego co pamiętam, to jeśli \(\displaystyle{ X_i}\) są niezależne, to \(\displaystyle{ X_1,\overline{X}}\) też.
Ale pewny nie jestem.
No i dobrze, że pewny nie jesteś. Jak suma zmiennych może nie zależeć od swojego składnika?


Ja bym próbował skorzystać z faktu, że

\(\displaystyle{ \sum_{i=1}^{n}(X_{i}-\overline{X})^{2}= \sum_{i=1}^{n}X_{i}^{2} - n(\overline{X})^{2}}\)

To nam troszeczkę uprości przekształcenia. Ogólnie \(\displaystyle{ T_{2}}\) jest nieobciążonym estymatorem wariancji dla każdego rozkładu, więc już wiadomo, co powinno wyjść

lokas pisze:\(\displaystyle{ E(X_iT_1)=E(X _{i}) \cdot E(T_1)= \lambda \cdot \lambda=\lambda ^{2}}\)
Na jakiej podstawie zachodzi pierwsza równość?
lokas
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 462
Rejestracja: 29 sty 2012, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zamość
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 45 razy

Nieobciążony estymator

Post autor: lokas »

Adifek pisze:
lokas pisze:\(\displaystyle{ E(X_iT_1)=E(X _{i}) \cdot E(T_1)= \lambda \cdot \lambda=\lambda ^{2}}\)
Na jakiej podstawie zachodzi pierwsza równość?
Rzeczywiście źle napisałem, pomylone z sumą
Awatar użytkownika
pyzol
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4346
Rejestracja: 26 kwie 2010, o 11:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowa Ruda
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 929 razy

Nieobciążony estymator

Post autor: pyzol »

To można też jakoś tak spróbować:
\(\displaystyle{ \mathcal{E}(X_1 \overline{X})=\mathcal{E}X_1^2 + \mathcal{E}X_1\left(\frac{1}{n}\sum_{i=2}^n X_i \right)}\)
I tu już mamy niezależność. Chyba blefu nie ma.
Adifek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1567
Rejestracja: 15 gru 2008, o 16:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ostrzeszów/Wrocław
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 398 razy

Nieobciążony estymator

Post autor: Adifek »

Zgubiłeś \(\displaystyle{ \frac{1}{n}}\) w pierwszym składniku. Ale tak właśnie trzeba to robić Wtedy policzenie wartości oczekiwanej iloczynu jest trywialne
ODPOWIEDZ