zmienna niezależna - czas ?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ceszanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, o 13:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

zmienna niezależna - czas ?

Post autor: ceszanka »

Mam badanie zaleznosci nasilenia jakis zmian choroby od por roku, pomiary prowadze co miesiac przez rok.
Czy moglby mi ktos pomoc okreslic jaka zmienna jest tu czas? (ilosciowa - dyskretna lub ciagla, jakosciowa?)
Wiem, że jest zmienna niezależną ale o jakim charakterze? Niestety nie znam sie na statystyce, a potrzebuję tej informacji. Prosze o pomoc.
szw1710

zmienna niezależna - czas ?

Post autor: szw1710 »

Zapewne będziesz budować model regresyjny czyli model trendu liniowego. Będzie on postaci \(\displaystyle{ Y=At+B}\), gdzie \(\displaystyle{ t}\) oznacza czas, a \(\displaystyle{ At+B}\) będzie przybliżonym nasileniem tej choroby. A zatem czas należy potraktować jako zmienną niezależną. Jeśli nasilenie choroby badamy tylko w miesiącach i nie interesują nas krótsze podokresy, to czas płynie dyskretnie. Ale w zasadzie obserwacje należy prowadzić przez przynajmniej kilka lat. Jeśli choroba nasila się w jakimś okresie roku, będziemy to obserwować długofalowo. W przeciwieństwie do innych szeregów czasowych chodzi więc tu o zauważenie tzw. wahań sezonowych, które najczęściej eliminuje się metodami wyrównawczymi. Ale tutaj nie. W każdym razie wahań sezonowych nie zaobserwujesz, jeśli odbędziesz tylko jeden cykl obserwacji.
ceszanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, o 13:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

zmienna niezależna - czas ?

Post autor: ceszanka »

Dziękuję za odpowiedź.
Czy zatem wystarczyłyby 2 lata obserwacji, żeby wykazać możliwą zależność?
Co miesięczne pomiary prowadzone przez dwa lata już ograniczają wykonalność po części.
byłyby sensowne pomiary 4 razy do roku (wiosna, lato, jesień, zima) przez okres 2 lat?
szw1710

zmienna niezależna - czas ?

Post autor: szw1710 »

Dwa lata to też moim zdaniem za mało. Ok. 10 lat potrzeba na sensowne uogólnienia. Mniejsze znaczenie ma czy mierzymy co miesiąc czy co kwartał.

Masz sama wykonać te badania? Do pracy licencjackiej czy mgr to oczywiście niemożliwe. A może powinnaś odczytać dane z roczników statystycznych czy jakichś dot. statystyki medycznej?
ceszanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, o 13:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

zmienna niezależna - czas ?

Post autor: ceszanka »

Mam jedynie zaplanowac projekt badań, nie bede go wykonywac. Dodam, że jest to projekt robiony na studiach w ramach konkretnego przedmiotu. Nic poważnego, ale trzeba zwrócic uwagę wiarygoność, wykonalność (też koszty) uzyskanych wyników. Przejrzałam parę tego typu publikacji naukowych i niektóre badania były prowadzone przez rok, a inne przez okres 2-3 lat. Badanie jest prowadzone na konkretnej grupie osob i boje sie ze wiekszosc z nich nie dotrwałaby nawet 5 lat.
szw1710

zmienna niezależna - czas ?

Post autor: szw1710 »

Jeśli są aż tak chorzy... Więc zaplanuj przynajmniej na trzy lata.
ceszanka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 30 lis 2012, o 13:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: kraków
Podziękował: 1 raz

zmienna niezależna - czas ?

Post autor: ceszanka »

Serdecznie dziękuję za podpowiedzi i pozdrawiam
ODPOWIEDZ