Ocena jakości

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
natallica7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2012, o 17:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Ocena jakości

Post autor: natallica7 »

Bardzo prosiłabym o pomoc w zadaniu:
Podczas oceny jakości zajęć na pewnym kierunku studiów oceny punktowe zajęć II roku uzyskały następujące wyniki: x=Me=Mo=100 . Jaki odsetek studentów przypisał zajęciom od 70 do 90 punktów jeżeli wiadomo, że największy odsetek studentów (40%) dało punktację od 90 do 110 , a ocenę od 110 do 130 punktów dało 20% studentów?
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Ocena jakości

Post autor: mmoonniiaa »

Skoro \(\displaystyle{ \overline{x}=Me=Mo=100}\) to znaczy, że jest to rozkład symetryczny. Ponieważ \(\displaystyle{ x=100}\) znajduje się w środku przedziału \(\displaystyle{ \left[ 90;110\right]}\), to wiadomo, że odsetek studentów dla przedziału \(\displaystyle{ \left[70;90 \right]}\) musi być taki sam jak dla przedziału \(\displaystyle{ \left[110;130 \right]}\), czyli \(\displaystyle{ 20 \%}\). Rozrysuj sobie histogram, będzie łatwiej to zauważyć.
natallica7
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 23 lis 2012, o 17:46
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Ocena jakości

Post autor: natallica7 »

Gdybym chociaz wiedziala jak to sie robi.... . Dopiero pierwszy rok mam statystyke i nie mam zielonego pojecia na ten temat. Ale mimo wszystko wielkie dzieki, moze mnie to cos oswieci .
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Ocena jakości

Post autor: mmoonniiaa »

Może taki rysunek trochę pomoże. Uproszczony histogram, na czerwono średnia, skoro rozkład jest symetryczny, to słupki dla przedziałów o tej samej długości muszą mieć tą samą wysokość.
histogram.png
histogram.png (2.6 KiB) Przejrzano 315 razy
ODPOWIEDZ