Miary klasyczne, a miary pozycyjne.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
plilla
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Miary klasyczne, a miary pozycyjne.

Post autor: plilla »

Witam, mam problem z ustaleniem których miar używać w danych zadaniach: klasycznych/pozycyjnych, bądź oby dwu jednocześnie. Na ćwiczeniach wykładowca powiedział, że w zadaniu takim i takim należy użyć TYLKO miary pozycyjnych. Napiszę polecenia do tych zadań:

1. Wynagrodzenie (w tys. zł) losowo wybranych osób wynosiło:
1,2 ; 1,8 ; 2,2 ; 1,5 ; 1,7 ; 22,0 ; 2,1 ; 1,4

2. Przeprowadzono badanie pracowników pod względem liczby zagranicznych wyjazdów służbowych w ostatnim roku.
W tabelce w kolumnie: "Liczba wyjazdów" dane są kolejno: 0, 1, 2, 3, 4 i więcej.

3. Informacje o wieku zarejestrowanych samochodów osobowych w Polsce w 1995 i 2005 r. przedstawia tablica. W tabelce również w kolumnie: "Wiek(lata)" dane są:
Do 2 lat, 2-6, 7-11, 12-16, 17 i więcej.

Czy ktoś potrafiłby mi wytłumaczyć, dlaczego w powyższych zadaniach należy uzyć tylko miar pozycyjnych? I nawet jeśli użyje miar pozycyjnych, to jak obliczę np. odchylenie ćwiartkowe gdzie dana: 17 i więcej jest za ogólna?
miodzio1988

Miary klasyczne, a miary pozycyjne.

Post autor: miodzio1988 »

A gdzie tresci zadan?
plilla
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Miary klasyczne, a miary pozycyjne.

Post autor: plilla »

Treści są podane w 3 punktach. Do każdego punktu polecenie jest takie samo: Za pomocą odpowiednich miar ocenić poziom przeciętny, dyspersję i asymetrię. Dobór miar uzasadnić.
miodzio1988

Miary klasyczne, a miary pozycyjne.

Post autor: miodzio1988 »

poziom przeciętny, dyspersję i asymetrię
A jakie miary za to odpowiadają?
plilla
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 19 lis 2012, o 15:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk

Miary klasyczne, a miary pozycyjne.

Post autor: plilla »

Nie wiem, dlatego też zapytałem.
ODPOWIEDZ