średnia, mediana i asymetria

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
mrowcia92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 20:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mrowcia92 »

Wyniki badania empirycznego pensjonariuszy turnusu rehabilitacyjnego dostarczyły następujących informacji o poziomie wydatków na słodycze:
- cała grupa pensjonariuszy, licząca 120 osób, wydała łącznie 3240 zł,
- najczęściej zaobserwowany poziom wydatków był o 20% wyższy od średniego poziomu.
- długość typowego przedziału wydatków na słodycze stanowiła 20% ich poziomu przeciętnego

Pytania:
a) Ile średnio biorąc wydał na słodycze jeden pensjonariusz tego turnusu?
b) O czym świadczy rozbieżność między średnim poziomem wydatków oraz poziomem dominującym?
c) Ile co najmniej na słodycze wydawała połowa pendjonariuszy turnusu?

Średnia arytmetyczna wyszła mi 27. Następnia myslałam, że dominanta będzie równa 20% + średnia aryt. ale coś mi się nie zgadza. W c) domyślam się że chodzi o medianę, ale nie wiem jak to wyliczyć
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mmoonniiaa »

a) Średnią dobrze policzyłaś.
b) Dominanty co prawda nie trzeba liczyć, ale skoro chcesz to: \(\displaystyle{ D=27+20 \% \cdot 27=27+5,4=32,4}\)
Do stwierdzenia, czy rozkład jest lewoskośny czy prawoskośny wystarczy informacja, że dominanta jest większa od średniej.
c) Masz rację, że chodzi o medianę. Z informacji w trzecim punkcie można obliczyć długość (rozpiętość) przedziału. Pozycję mediany też da radę obliczyć. Na pewno nie ma już żadnych dodatkowych danych?
mrowcia92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 20:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mrowcia92 »

Właśnie dlatego chciałam policzyć dominantę (a myślałam że to będzie 0,2 + średnia) żeby wyliczyć medianę przekształcając wzór równość Pearsona. I już wyszło Me= 28,8.
Ale mam jeszcze jedno pytanie jak nie mam więcej danych to jak stwierdzić czy jest to silna czy słaba asymetria, wiadomo ze jest lewostronna
Dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mmoonniiaa »

Oblicz współczynnik skośności korzystając z wyliczonej średniej i mediany lub dominanty. Odchylenie standardowe będziesz miała z informacji w punkcie trzecim.
W razie czego, pytaj.
I jeszcze tak z ciekawości zapytam, o jaki wzór "równość Pearsona" Ci chodzi?
mrowcia92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 20:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mrowcia92 »

Czyli \(\displaystyle{ S(x)=20\% \cdot 27=5,4}\) więc \(\displaystyle{ As= \frac{27-32,4}{5,4}=-1}\) Jest to zatem bardzo silna asymetria lewostronna. Dobrze?

A ten wzór na równość Pearsona to: \(\displaystyle{ srednia x= \frac{3Me-D}{2}}\)
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mmoonniiaa »

Typowy przedział to: \(\displaystyle{ \left[ \overline{x}-S;\overline{x}+S\right]}\), czyli odchylanie się o \(\displaystyle{ \pm S}\) od średniej. Ten przedział ma długość \(\displaystyle{ 5,4}\), czyli tak powinnaś wyliczyć odchylenie:
\(\displaystyle{ 2S=5,4 \Leftrightarrow S=2,7}\)
Równość Pearsona jest prawdziwa dla umiarkowanej skośności.
mrowcia92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 20:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mrowcia92 »

Ale coś jest nie tak, bo skoro \(\displaystyle{ S(x)=2,7}\) to \(\displaystyle{ As=-2}\) a to jest niemożliwe
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mmoonniiaa »

No faktycznie. Chyba mam jakieś zaćmienie, bo błędu nie widzę.
mrowcia92
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 6 wrz 2009, o 20:17
Płeć: Kobieta
Podziękował: 1 raz

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mrowcia92 »

Hm \(\displaystyle{ x - S(x) = 20 \% \cdot x}\) to byloby \(\displaystyle{ S(x) = 21,6}\) \(\displaystyle{ As= \frac{27-32,4}{21,6} -0,25}\) Ale w odpowiedzi jest asymetria silna lewostronna a to jest slaba
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

średnia, mediana i asymetria

Post autor: mmoonniiaa »

Zakładając, że średnia i dominanta są dobrze policzone, to żeby asymetria była silna, typowy przedział musiałby stanowić od \(\displaystyle{ 40\%}\) do \(\displaystyle{ 50\%}\) średniej, a nie \(\displaystyle{ 20\%}\).
Naprawdę nie wiem, gdzie jest błąd.
ODPOWIEDZ