Jak wyliczać i przedstawiać wynik średniej oceny.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
suspekt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2012, o 17:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polskaja

Jak wyliczać i przedstawiać wynik średniej oceny.

Post autor: suspekt »

Witam,

Nie wiem czy ten post umieszczam w prawidłowym dziale, ale spróbujmy:

Mam stronę internetową, na której użytkownicy będą mogli wystawiać oceny dla pewnych rzeczy.

Oceny będą trzy. Pozytywna, negatywna i neutralna.

Średnią ocen mogę wyrazić w postaci % (100% dla tylko pozytywnych ocen) lub jako liczbę (10 jako maksymalna ocena złożona tylko z pozytywnych ocen).

Dalej nie bardzo wiem jak podejść do tego tematu, gdyż załóżmy że dany przedmiot otrzymał jedną ocenę pozytywną i jedną negatywną to średnia będzie 50% lub 5.0. Co mam zrobić w przypadku gdy użytkownicy dadzą trzy lub więcej ocen z których jedna będzie neutralna ? Jaką wagę ma mieć ocena neutralna tak aby ten system zliczania średniej oceny z trzech wartości działał poprawnie ?

Dodam iż niezbędne jest aby użytkownicy mogli wystawiać te 3 typy ocen, a nie tylko pozytywną i negatywną.

Dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ares41
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6499
Rejestracja: 19 sie 2010, o 08:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 142 razy
Pomógł: 922 razy

Jak wyliczać i przedstawiać wynik średniej oceny.

Post autor: ares41 »

Ustal odpowiednie wagi ocen, np tak:
negatywna - 0
neutralna - 0,5
pozytywna - 1

Wtedy, np. po dodaniu 6 pozytywnych, 4 neutralnych, 6 negatywnych średnia wyniesie :
\(\displaystyle{ \frac{6 \cdot 1+4 \cdot 0,5+5 \cdot 0}{16}= 0,5}\), a więc tak jak powinno być - tyle samo pozytywnych co negatywnych i pewna ilość neutralnych powinny uśrednić się do \(\displaystyle{ 50\%}\)
suspekt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2012, o 17:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polskaja

Jak wyliczać i przedstawiać wynik średniej oceny.

Post autor: suspekt »

Dzięki.

Jedno mnie tylko zastanawia. Jeśli w Twoim rozwiązaniu mam 6 pozytywnych ocen i 6 negatywnych, które ustalają tę ocenę jako pół na pół czyli 50%, to dlaczego neutralne oceny nie podniosą średniej ponad 50%, bo powinny. Rozumiem, że z matematycznego punktu widzenia wynik 0.5 jest prawidłowy, ale to chyba nieco wypacza przeznaczenie średniej oceny - w moim przypadku ??
Awatar użytkownika
Johny94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 186
Rejestracja: 11 lut 2011, o 15:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: dolnośląskie
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 4 razy

Jak wyliczać i przedstawiać wynik średniej oceny.

Post autor: Johny94 »

Jeśli chcesz, by ocena neutralna podnosiła średnią, to zamiast 0,5 daj jej wagę 0,6 lub jakąkolwiek inną między 0,5 a 1.
suspekt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 1 lis 2012, o 17:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polskaja

Jak wyliczać i przedstawiać wynik średniej oceny.

Post autor: suspekt »

Racja. Dziękuję wszystkim za pomoc.
ODPOWIEDZ