Przedział ufności dla średniej duża próba

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
malina88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 20:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: malina88 »

Mam taką wielką prośbę. Czy ktoś wie jaki jest poprawny wzór na taki przedział? Bo ja znalazłam dwa różne i już nie wiem, który to;/ A próba duża tzn. że\(\displaystyle{ n > 30}\)? I jeżeli ktoś by miał jakiś konkretny przykład zadania z taką próbą z rozwiązaniem to będę bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję:*
Ostatnio zmieniony 15 paź 2012, o 22:57 przez pyzol, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: mmoonniiaa »

Tak, dla \(\displaystyle{ n>30}\) próbę uznajemy za próbę dużą. Może podaj te dwa wzory, które znalazłaś?
malina88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 20:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: malina88 »

\(\displaystyle{ (\overline{x}-u\frac{s}{\sqrt{n}},\overline{x}+u\frac{s}{\sqrt{n}})}\)
to by był jeden wzór z kolei spotkalam się też z informacją, ze tu trzeba skorzystać z twierdzenia Lindberga-Levy'ego, ale to to już w ogóle bym nie wiedziała jak;/
W ksiażce do statystyki Krysickiego znalazłam, ze duża próba to gdy n większe od 100. I bądż tu madrym...
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: mmoonniiaa »

Dobry masz wzór. A to, żeby wykorzystać twierdzenie Lindberga-Levy'ego, czyli po prostu Centralne twierdzenie graniczne, to też prawda, bo o to właśnie chodzi w dużych próbach - przybliżamy rozkładem normalnym, a dla małych prób wykorzystujemy rozkład t-Studenta.
Co do liczebności próby - może w jakimś innym kontekście u Krysickiego występuje taka liczebność? Na pewno chodzi o estymację?
malina88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 20:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: malina88 »

No właśnie o estymacje;/ No ale już nieważne:) Dziękuję:*
Aha, i jeszcze nasz Pan od statystyki kazał się dowiedzieć, cytuję "o jakie statystyki testowe się opiera?" to wyliczanie tego przedziału. Wiesz może co miał na myśli? I zastosowanie tego cuda;/
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: mmoonniiaa »

Na statystyce testowej \(\displaystyle{ U}\) (oznaczana też jako \(\displaystyle{ Z}\)) dla dużych prób, która ma rozkład normalny standaryzowany:
\(\displaystyle{ U= \frac{\overline{x}-\mu}{s} \sqrt{n} \sim N\left( 0,1\right)}\)

Można zapisać przedział ufności dla średniej:
\(\displaystyle{ \overline{x}-u_{\alpha}\frac{s}{\sqrt{n}}<\mu<\overline{x}+u_{\alpha}\frac{s}{\sqrt{n}}}\)
Po przekształceniach:
\(\displaystyle{ -u_{\alpha}\frac{s}{\sqrt{n}}<\overline{x}-\mu<u_{\alpha}\frac{s}{\sqrt{n}} \\
-u_{\alpha}<\frac{\overline{x}-\mu}{s} \sqrt{n}<u_{\alpha} \\
-u_{\alpha}<U<u_{\alpha}}\)
malina88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 15 paź 2012, o 20:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: malina88 »

Super:) Dziękuje Ci:* Bardzo mi pomogłaś:)-- 16 paź 2012, o 21:08 --A mogłabyś mi jeszcze tak po polskiemu nie matematycznemu:) wytłumaczyć o co chodzi z tym twierdzeniem granicznym i jak to się ma do tego? Przepraszam że tak mecze, ale tłumok ze mnie;/ Zazdroszczę wiedzy:)
Awatar użytkownika
mmoonniiaa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5482
Rejestracja: 21 lis 2007, o 19:53
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 1470 razy

Przedział ufności dla średniej duża próba

Post autor: mmoonniiaa »

Najprościej jak tylko się da: CTG mówi, że rozkład średniej z próby zbiega do rozkładu normalnego. Dzięki temu, że mamy CTG do obliczenia statystyki testowej dla dużej próby posługujemy się właśnie rozkładem normalnym.
To normalne, że na początku to dla Ciebie czarna magia, też tak miałam. Z czasem Ci się to jakoś w głowie poukłada.
ODPOWIEDZ