Metoda największej wiarygodności.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ext
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2 lut 2011, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Marcepanowo
Podziękował: 1 raz

Metoda największej wiarygodności.

Post autor: ext »

Witam!
Mam następujący problem jeśli chodzi o metodę największej wiarygodności. Mamy sobie oto funkcję wiarygodności, która jest funkcją rozkładu Poissona o parametrach \(\displaystyle{ (X _{i}, \lambda}\). Wyglądająca tak:
\(\displaystyle{ L = \prod_{1}^{n}P(X _{i}, \lambda) = \prod_{1}^{n} \frac{e ^{- \lambda}\lambda ^{X _{i} } }{X _{i}! } = \frac{\lambda ^{ \sum_{1}^{n}X _{i} }e ^{-n\lambda} }{ \prod_{1}^{n}X _{i}! }}\)
Mam z tego wyciągnąć \(\displaystyle{ \ln L}\).
Jak mam to zrobić? I skąd się wzieła ostatnia równość w funkcji wiarygodności? Jak to się stało?
Whiten
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o tam
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Metoda największej wiarygodności.

Post autor: Whiten »

To takie duże pi, to znak iloczynu (pod tym znakiem dla jasności powinno być \(\displaystyle{ i=1}\). Oznacza to, że masz do czynienia z iloczynem n funkcji gęstości, gdzie w pierwszym czynniku za i wstawiasz 1, w drugim 2 itd. aż do n. Jak sobie to rozpiszesz dla pierwszych dwóch czynników, to będziesz wiedział intuicyjnie jak to będzie wyglądało dla n czynników.

Jeśli chodzi o logarytmowanie, to czego dokładnie nie wiesz? Logarytmujesz to zupełnie normalnie stosując się do zasad działań na logarytmach.

Btw: Nie musisz za bardzo rozwodzić się nad tą silnią. W następnym kroku będziesz prawdopodobnie liczył pochodną po lambdzie, a więc odpadnie ci ten kawałek...
ext
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 2 lut 2011, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Marcepanowo
Podziękował: 1 raz

Metoda największej wiarygodności.

Post autor: ext »

To tego iloczonu sam doszedłem. Zaś do logarytmowania to muszę poszukać o logarytmowaniu funkcji? Bo nie chce zawalić egzaminu przez głupote bo rozwiązanie znam ale w przypadku pytania średnio potrafie odpowiedzieć. Wiem po co jest logarytm w tym przypadku jedynie jak go "wytrzasnąć" juz nie. Dzięki za pomoc.
Whiten
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o tam
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Metoda największej wiarygodności.

Post autor: Whiten »

Tak, tutaj: page.php?p=kompendium-funkcje-wykladnicze-i-logarytmiczne w punkcie Funkcja logarytmiczna jest wszystko czego potrzebujesz. Jeśli dalej czegoś nie wiesz to pytaj.
ODPOWIEDZ