Test F

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
radkorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 23:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Test F

Post autor: radkorek »

Cześć

Piszę pracę lic. gdzie musiałem obliczyć pewne odchylenia standardowe portfela akcji. Promotor kazał mi sprawdzić czy wariancje/odchylenia różnych portfeli akcji są od siebie istonie różne (?) i polecił mi użyć do tego testu F. Problem w tym że nie mam pojęcia jak to zrobic i zinterpretować. Mogę użyć dodatku do excela analizę danych z tym że nie bardzo wiem co mam wybrać jako dane.

Powiedzmy ze mam 3 odchylenia z jednego typu portfela i 3 odchylenia z drugiego typu i mam sprawdzić czy istotnie się różnią. Czyli zakres 1 zmiennej to będą te pierwsze odchylenia, a zakres 2 zmiennej to te drugie? i potem jak zinterpretować wynik?

Bardzo proszę o pomoc
Whiten
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o tam
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Test F

Post autor: Whiten »

Tutaj masz jak wykonać test w excelu:
... 09098.aspx

To co ci wyjdzie, trzeba porównać z odpowiednią wartością z tablic (pewnie miałeś wstęp do statystyki i wiesz o co chodzi). Tutaj masz coś o konstrukcji tego testu: ... _variances .

Jeśli masz więcej niż dwa portfele i chciałbyś "naraz" porównać ich wariancję, to możesz skorzystać z testu Bartletta ([url=http://en.wikipedia.org/wiki/Bartlett%27s_test).]Bartlett's test).[/url]
radkorek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 10 wrz 2012, o 23:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków

Test F

Post autor: radkorek »

Robie to za pomocą tej formuły i za pomocą dodatku do analizy danych i wychodzą mi różne wyniki Niestety statystyke miałem bardzo dawno i kompletnie nie pamietam z niej już nic ;/

Z formuły wychodzi mi taki wynik: 0,9037
Natomiast z dodatku:

Zmienna 1 Zmienna 2
Średnia 6,420147811 6,021415267
Wariancja 1,881929082 1,551460955
Obserwacje 3 3
df 2 2
F 1,213004476
P(F<=f) jednostronny 0,451874369
Test F jednostronny 19

Mógłyś ty albo ktoś inny powiedzieć co mam porównać z czym, bo nie mam pojecia jak to zinterpretować
Whiten
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 56
Rejestracja: 26 mar 2011, o 13:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: o tam
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 3 razy

Test F

Post autor: Whiten »

Nie wiem dokładnie jakie masz tam wariancje, ale ten sposób, który chcesz wykorzystać działa tak, że zaznaczasz dane, a nie wyniki wariancji. Funkcja sama liczy wariancje i wylicza wartość statystyki F. Następnie musisz przyjąć odpowiedni poziom istotności (najpopularniejsze to np. 0,1; 0,05; 0,01) i odczytać wartość z tablic.
ODPOWIEDZ