Potwierdzenie hipotezy

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
pocahontas005
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 28 sie 2012, o 17:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 23 razy

Potwierdzenie hipotezy

Post autor: pocahontas005 »

Witajcie, mam taki problem:

a. Wydajność pracy dla \(\displaystyle{ 15}\) losowo wybranych pracowników pewnej firmy wynosi: \(\displaystyle{ 19,20,10,26,17,3,10,11,22,0,9,9,21,21,27}\).
Na poziomie \(\displaystyle{ \alpha=0,01}\), spr hipotezę, że średnia wydajnosc pracy wynosi \(\displaystyle{ 17}\) sztuk.

Nie mam pomysłu na to zadanie, czy chodzi tu o uporządkowanie od najmniejszego i wyznaczenie mediany?

b. Dzienne obroty hurtowni farmaceutycznych w pewnym województwie są zmienną losową z wartością średnią 5500 zł i odchyleniem standardowym 1050 zł. Jakie jest prawdopodobieństwo, że:
a) średnia z dziennych obrotów realizowanych w okresie 100 dnibędzie się zawierac w przedziale od 5200 do 5600.
b) obroty osiągane w okresie 100 dni przekroczą łącznie 570 000 zł?

Wypisałam sobie tylko wzory i nie wiem co dalej:

\(\displaystyle{ n=\frac{t^{2}*s^{2}}{d^{2}}}\)
szw1710

Potwierdzenie hipotezy

Post autor: szw1710 »

a. Absolutnie nie. W Kompendium Probabilistyki mamy pełne rozwiązania tego typu zadań wraz z kodem programu R. Należy wyliczyć średnią z próby i odchylenie standardowe z próby, statystykę testową i obszar krytyczny (obszar odrzucenia) w oparciu o rozkład t-Studenta. Nikt tu nie pisze, że rozkład jest normalny. Wtedy trzeba stosować model rozkładu nieznanego, ale tu nie da się, bo próba jest bardzo mała. A więc poczytaj, czy czasem nie podano, że rozkład wydajności pracy jest normalny.
pocahontas005
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 28 sie 2012, o 17:09
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 23 razy

Potwierdzenie hipotezy

Post autor: pocahontas005 »

Dzięki za odp, zaraz biorę się za rozwiązanie, a mogę prosi o pomoc do b?
ODPOWIEDZ