statystyka opisowa - 4 zadania

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
martalubiplacki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 wrz 2012, o 17:25
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: gliwice

statystyka opisowa - 4 zadania

Post autor: martalubiplacki »

1) Współczynnik zbieżności regresji II rodzaju wydatków względem dochodów = 0,97. Odchylenie standardowe wydatków = 20. Wariancja resztowa jest równa?

2)Każdy z 20 uczniów uzyskał z testu ocenę dobrą. Wariancja ich ocen wynosi? (Myślę, ze wynosi 0, skoro wszystkie wyniki są identyczne, każdy z uczniów dostał ocenę dobrą, ale będę wdzięczna jak ktoś to potwierdzi).

3)Procentowy udział obserwacji, które znajdują się pomiędzy kwantylami rzędów 0,5 i 0,7 wynosi nie mniej niż...?

4)Współczynnik kierunkowy i wyraz wolny trendu liniowego produkcji wyznaczony dla okresów 1,2,3...10 wynoszą odpowiednio 6 i 18. Wariancja trendu jest równa 9 i produkcji na okres 12. Względny średni błąd prognozy jest nie mniejszy od w(%)...?

Będę wdzięczna za każdą pomoc.
miodzio1988

statystyka opisowa - 4 zadania

Post autor: miodzio1988 »

Gotowca nie dostaniemy.

Jakie konkretnie mamy tutaj problemy?
effy04
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 wrz 2012, o 20:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Chorzów

statystyka opisowa - 4 zadania

Post autor: effy04 »

Ja też mam problem z tymi zadaniami.

1) tu niestety nie mam pomysłu, po podstawieniu danych do wzorów nic konkretnego mi nie wyszło
2) też myślę, że 0
3) wydaje mi się, że może wystarczy odjąć \(\displaystyle{ 0,5}\) od \(\displaystyle{ 0,7}\) i pomnożyć \(\displaystyle{ \cdot 100\%}\)?
4) )Współczynnik kierunkowy i wyraz wolny trendu liniowego produkcji wyznaczony dla okresów \(\displaystyle{ 1,2,3,\ldots,10}\) wynoszą odpowiednio 6 i 18. Wariancja trendu jest równa 9 a produkcji na okres 12 _____. Względny średni błąd prognozy jest nie mniejszy od w(%)...?

\(\displaystyle{ y=ax+b, \ a=6, \ b=18, \ x=12\\
y=6 \cdot 12+18\\
y=90}\)

to według mnie ta produkcja na okres 12, ale nie wiem jak obliczyć względny średni błąd prognozy
Ostatnio zmieniony 6 wrz 2012, o 08:07 przez Lbubsazob, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
miodzio1988

statystyka opisowa - 4 zadania

Post autor: miodzio1988 »

1) Pokaż do jakiego wzoru

2) Dobrze

3) Łatwo to sprawdzić na dowolnych danych
effy04
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 4 wrz 2012, o 20:11
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Chorzów

statystyka opisowa - 4 zadania

Post autor: effy04 »

Podstawiłam 0,97 do wzoru na współczynnik zbieżności ( ... terminacji), no ale nic z tego nie wynika i nie wiem jak wykorzystać do tego jeszcze to odchylenie... Nie mam pomysłu na rozwiązanie tego zadania.-- 5 wrz 2012, o 11:21 --Ktoś podpowie jak się za to zabrać?
ODPOWIEDZ