Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2008, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: 1984 »

Witam

Na wstępie proszę o wyrozumiałość. Statystyka to trudna dziedzina, zwłaszcza dla kogoś kto nie styka się z nią często.
Ankieta rozdana wśród uczniów miała za zadanie określić kto jaką inteligencję posiada. Jest ich osiem rodzajów. Dla każdej inteligencji po 4 pytania, tak więc ankieta ma 32 pytania. Na każde z nich odpowiadamy wg 5 stopniowej skali Likerta 1 - NIE, 2 - RACZEJ NIE, 3 - NIE WIEM, 4 - RACZEJ TAK, 5 - TAK.

Wyniki, tj. liczny od 1-5 umieściłem w tabeli w excelu. Jak sensownie zinterpretować wyniki, jak policzyć medianę oraz wartość średnią. Tzn. nie proszę o gotowca, lecz o pomoc, bo sam już policzyłem, ale czy poprawnie?!? Bóg tylko raczy wiedzieć.

Chodzi mi o procentowy udział każdej z inteligencji dla pojedynczego ucznia jak i całej grupy.

Tak więc wartość średnią policzyłem sumując punkty z odpowiedzi na cztery pytania dla każdej z inteligencji, następnie podzieliłem przez 4, jak to przy średniej a. Dla całej grupy zsumowałem otrzymane wartości ś.a. i podzieliłem przez 20, bo tylu było respondentów (: I mam procentowy udział każdej z inteligencji dla całej grupy.

Jak natomiast policzyć medianę?! dla całej grupy, policzyłem ją dla wartości średnich poszczególnych uczniów. Ale czy to poprawnie?!

Proszę o pomoc i ew. wskazówki

Z góry dziękuję.
miodzio1988

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: miodzio1988 »

Chodzi mi o procentowy udział każdej z inteligencji dla pojedynczego ucznia jak i całej grupy.
Czyli każdy uczeń ma kilka tych inteligencji, tak? Czy jak już jest zakwalifikowany do jednej to już ma tylko jedną i wtedy się pytasz jak procentowo to wygląda na polu wszystkich uczniów?
1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2008, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: 1984 »

Każdy uczeń ma każdy z 8 rodzai inteligencji, kwestia tylko w jakim stopniu każdej używa, która jest dominjująca, a które mniej wykorzystywane.

Dla lepszego zobrazowania mógłbym wysłać plik excel na pocztę.

Bardzo dziękuję za zainteresowanie!
miodzio1988

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: miodzio1988 »

Ok. I chcesz sprawdzić jak procentowo używają inteligencji? (najpierw dla pojedynczego ucznia wymyślimy)

No to teraz napisz czy dobrze zrozumiałem. Mamy cztery pytania, które dotyczą każdej inteligencji. W ramach takich czterech pytań napisz jak naliczana jest siła tej inteligencji. Jak ma np cztery piątki to wtedy w \(\displaystyle{ 100}\) procentach korzysta z niej i już z innej nie korzysta? Czy może mieć wszystkie inteligencje wyćwiczone na maksa?
1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2008, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: 1984 »

Cztery piątki oznaczają że uczeń w 100% korzysta z danej inteligencji. Korzysta z każdej, w jakimś stopniu. Któraś jest dominująca a któraś słabsza. Tak czy inaczej korzysta z każdej.

Dla zobrazowania wysłałem na jakiś serwer plik excela. Dostępny Plik jest czysty, niezawirusowany.

Wartość średnia by była, ale jak policzyć tą medianę i przesunięcie kwartylowe?!? jak zinterpretować same wyniki jakie daje ta mediana.
miodzio1988

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: miodzio1988 »

przesunięcie kwartylowe
A jaki masz wzór na to?



interpretacja jest zapisana.
1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2008, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: 1984 »

miodzio1988 pisze:
przesunięcie kwartylowe
A jaki masz wzór na to?



interpretacja jest zapisana.
No ok, ale jak ą policzyć?! z tych wartości średnich dla całej grupy?! Czy bezpośrednio z liczb jakie wynikają po podliczeniu punktów z odpowiedzi dla Poszczególnych typów inteligencji?! Bo w excelu, różnice, między medianą z wartości średnich, a wartością średnią dla poszczególnych inteligencji są nieznaczne. Tak jak mówię, z liczb, z sum punktów dla poszczególnych inteligencji, czy z wartośći średnich?!
miodzio1988

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: miodzio1988 »

Jak chcesz tak naprawdę. Wtedy oczywiście interpretacja będzie inna bo inne będą dane
1984
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 24 sty 2008, o 17:52
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: 1984 »

Tak więc mediana obliczona, z 60 średnich arytmetycznych dla każdej z inteligencji w przypadku dziewczyn: 3,6, dla chłopaków: 3,8. I mówi mi to, w przybliżony sposób, jakie odpowiedzi były udzielane prawda?! w tym wypadku 3 - NIE WIEM, 4 - RACZEJ TAK. Bo procentowy udział każdej z inteligencji to co innego.
miodzio1988

Mediana z wyników ankiety wg. skali Likerta.

Post autor: miodzio1988 »

I mówi mi to, w przybliżony sposób, jakie odpowiedzi były udzielane prawda?!
W przybliżony tak. W dokładny nie, bo z uśrednionych wyników liczysz medianę.
No i tak jak mówiłem, proszę zobaczyć jaka jest interpretacja mediany i wtedy zobaczysz co ta wartość liczbowa oznacza
ODPOWIEDZ