Model regresji

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Ewelka1993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 30 lip 2012, o 02:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Koszalin

Model regresji

Post autor: Ewelka1993 »

Hej. Od samego początku nie mogę poradzić sobie z jednym typem zadań.

Zinterpretuj parametry poniższego modelu regresji przedstawiającego zależność udziału firmy w rynku (w %) i informacji o jakości produktu tej firmy (wskaźnik przyjmujący wartości 1 - 100) na postawie 10 obserwacji:

\(\displaystyle{ y = 1,2 + 0,5x + e}\)
\(\displaystyle{ (0,3) (0,005) (0,65)}\)

Oceń model wiedząc, że przeciętnie udział firmy na rynku różni się od średniej o 25%.
szw1710

Model regresji

Post autor: szw1710 »

Co znaczą te trzy pary liczb pod równaniem modelu regresji?

Jeśli obliczysz sobie z tego równania \(\displaystyle{ e,}\) łatwo widać, że jest to odchylenie od prostej regresji. Nazywa się resztą modelu. A więc gdyby dane zjawisko miało przebieg całkowicie liniowy, byłoby \(\displaystyle{ e=0.}\) W zasadzie \(\displaystyle{ e=e(x),}\) czyli \(\displaystyle{ e}\) jest funkcją \(\displaystyle{ x.}\) A więc równanie, które napisałaś, opisuje dokładny przebieg zjawiska, a wyrażenie \(\displaystyle{ ax+b}\) pochodzi od prostej regresji liniowej. Tyle wytłumaczenia występujących tu pojęć. Weryfikacja modelu regresji liniowej bardzo ładnie omówiona jest w książce Edwarda Nowaka Zarys metod ekonometrii.

Przy tego typu zadaniach nie ma wielkich trudności, jest gotowy algorytm. Jednak rachunki są bardzo długie. Sam w swoim skrypcie omawiam je na trzech stronach, oczywiście z przykładami. Musisz wyliczyć np. współczynnik determinacji. Ale też zweryfikować pewną hipotezę itp. Szczegółowe omówienie tego zagadnienia na Forum przekracza moje możliwości czasowe, zwłaszcza, że jestem na wakacjach

Czy masz w domu jakieś podręczniki ze statystyki? Być może jeszcze w Sobczyku coś znajdziesz.
Ewelka1993
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 30 lip 2012, o 02:06
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Koszalin

Model regresji

Post autor: Ewelka1993 »

Niestety nie wiem co oznaczają te liczby. Są one dokładnie zapisane pod tymi górnymi liczbami Pod "e" jest 0,65 pod 1,2 jest 0,3 , a pod 0,5x jest 0,005. Niestety nie mam żadnych książek ze statystyki. Jutro spróbuję poszukać podaną książkę w bibliotece. Jak mogę nabyć Pana skrypt?
ODPOWIEDZ