MNK dla n=15?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

nie mam tych danych właśnie ... nie mogę mieć bo zmieniła się pewna rzecz i teraz inaczej mierzymy y. a x faktycznie był kiedyś zmienny a teraz przestał i podejrzewam że to jest chwilowe...
No to modele tworzysz na dłuższy czas, a nie na chwilowy przestój. Więc można model na trochę skorygować, a później wrócić do starego dobrego. Problem to?
Założenia biorę z głowym na wyczucie, żeby pokazać "co by było gdyby". Poprostu biorę pod uwagę niebezpieczne możliwości jakie się mogą zdarzyć.
No to jak się bierze założenia na wyczucie to proszę się nie dziwić, że dany model jest do bani i ma mało wspólnego z matematyką.
Domyśłiłbyś się Pan, że matematycy nie są na każde skinienie innych.
A do czego są? Nie do takich rzeczy właśnie?
Chciałbym mu delikatnie pokazać, że sam sobie też poradzę, stąd moje indywiduwalne poszukiwania rozwiązania.
To ja Panu powiem, że sobie Pan słabo radzi. No i słabo z tym indywidualnym poszukiwaniem jak na forum Pan pyta.
współ. zmien. objasnianej to 7%, model ma działać dla kilku miechów do przodu więc w skrajnym przypadku y może się rozjechac o 7%*ilość miechów a wtedy to już dużo
Ale naprawdę Pana martwi to, że zmienna objaśniana się mało zmienia? Kurde, właśnie to mnie boli. To, że Pan nie rozumie dlaczego jest to dobra rzecz.
deathrone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 26 paź 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wa
Podziękował: 1 raz

MNK dla n=15?

Post autor: deathrone »

ok, odnalazłem inne pary zmiennych... o V=120%. Model ma r^2=0,96, reszty przetestowane, stabilnosc tez... teraz juz czas tylko na stress testy, audyt, opis i interpretacje dzięki

a, Miodzo: matematycy w moim 4 os. zespole ogarniają tysiące tabel hurtowni danych oraz dokumentację ze wszystkich działów dlatego zajmują się zaawansowanym raportowaniem i wykonywaniem wszystkich zadań jakie zleci im dyrektor. Od czarnej roboty jestem tu ja... czyli robię wszystko to co jest zbyt czasochłonne, a zarazem nie wymaga zbyt umięśnionego mózgu... bardziej od strony informatyczno ekonomicznej. i Pan się tak nie wynoś ocenianiem, bo Pan na oczy nie widzialeś tego com uczynił... pozdro
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

ok, odnalazłem inne pary zmiennych... o V=120%. Model ma r^2=0,96, reszty przetestowane, stabilnosc tez... teraz juz czas tylko na stress testy, audyt, opis i interpretacje dzięki
Świetny temat pokazujący jak ludzie mało się znają na statystyce. A wybiorę sobie inne pary zmiennych. Kaleczenie rzemiosła.

No i chyba kolega dalej nie rozumie czemu mała zmienność (stała nawet) zmiennej objaśnianej to dobra rzecz chyba. A szkoda.

Dyrektor, żeby się nie zdziwił, że model kiepsko działa
deathrone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 26 paź 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wa
Podziękował: 1 raz

MNK dla n=15?

Post autor: deathrone »

miodzio1988 pisze: No i chyba kolega dalej nie rozumie czemu mała zmienność (stała nawet) zmiennej objaśnianej to dobra rzecz chyba. A szkoda.
ale się przeyczepiłeś tej zmienności objasnianej, jak mi się o stałość objasniającej głównie rozchodziło... a też wielkie mi pokaleczenie rzemiosła, jak r^2 spadnie mi o 1% w imie bardziej zmiennej zmiennej. aczkolwiek jest jeden mankament: objasniana nie jest losowa, no ale pewnie nikt sie nie skapnie.
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

współczynnik zmienności "igreka" Vy=0,07
Ty wiesz , która to zmienna objaśniająca jest? Chyba, że z innych oznaczeń korzystasz. No i znowu. Mała zmienność zmiennej objaśniającej to też "dobra"(czemu " "?) rzecz. Też to powinieneś wiedzieć.

aczkolwiek jest jeden mankament: objasniana nie jest losowa, no ale pewnie nikt sie nie skapnie.
Błagam Cię, skończ. Takich bzdur już dawno nie słyszałem. No jak nie jest losowa to właśnie jeszcze lepiej! Kurde, na zdrowy rozum pomyśl dlaczego.
deathrone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 26 paź 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wa
Podziękował: 1 raz

MNK dla n=15?

Post autor: deathrone »

Twój zdrowy rozum chyba jest chory... pozwól że zacytuję:
D.Miszczyńsk pisze:WARUNKI STOSOWALNOŚCI MNK


1. Zmienna objaśniana y jest zmienną losową,
źródło:

Kod: Zaznacz cały

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=
& ... QD.Miszczyński
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

Ok. Po czym poznajesz, że \(\displaystyle{ Y}\) nie jest zmienną losową? W ogóle wiesz co to jest zmienna losowa?

I tutaj losowość miałem na myśli w kontekście tego:
y układa się liniowo
Ale chętnie wysłucham Ciebie czym jest dla Ciebie zmienna losowa. Skoro używasz takich pojęć
deathrone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 26 paź 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wa
Podziękował: 1 raz

MNK dla n=15?

Post autor: deathrone »

aha, to nie wiedziałem, żę tworzysz nowe pojęcia... ale myślę, że oczeywiste jest, że gdy wartości y układają się liniowo to znaczy, że nie układają się losowo a właśnie funkcyjnie... i aby to stwierdzić nie trza żadnych testów serii etc bo to widac gołym okiem.
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

ale myślę, że oczeywiste jest, że gdy wartości y układają się liniowo to znaczy, że nie układają się losowo a właśnie funkcyjnie...
Jak Ci się te wartości układają liniowo to po co w ogóle z metody MNK korzystasz? Powiedz mi, bo tego nie potrafię zrozumieć. Po co Ci w ogóle wtedy zmienna objaśniająca?

No i fajnie na moje pytania odpowiedziałeś. Pięknie to pokazuje, że nie masz pojęcia o czym mówisz
deathrone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 26 paź 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wa
Podziękował: 1 raz

MNK dla n=15?

Post autor: deathrone »

oh, ładnie się wykręcasz... i cały czas od początku nie wiesz o co chodzi. Napisałem już, że wymaga tego audyt, by y był objasniany przez pewną zmienną z pewnej grupy, a ja bym to zrobił trendem. Myślę, że ta rmozmowa i tak nie doprowadzi do niczego, bo się nie rozumiemy.
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

Oczywiście, że się nie rozumiemy, bo nie wiesz np co to jest zmienna losowa. jak będziesz umiał odpowiedzieć na moje pytania to napisz w tym temacie. Może wtedy zaczniesz powolutku łapać co robisz źle
deathrone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 26 paź 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wa
Podziękował: 1 raz

MNK dla n=15?

Post autor: deathrone »

PRzecież to Ty nie wiesz . Sam napisałeś, że jak Y nie jest losowe to dobrze. a do tego twierdzisz, że mała zmienność objaśniających jest pozytywna. I mówi to matematyk?

cytat z podstaw ekonometrii:
Zmienne objaśniające powinny charakteryzować się odpowiednio wysoką zmiennością
(...)
v*- wartość krytyczna współczynnika zmienności (v*=0,1)
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

Podoba mi się rozmowa:

-Nie wiesz co to jest zmienna losowa.

- Ty nie wiesz!!

Rozumiesz różnice między zmienną losową, a tym, że dane są układają się w sposób losowy? czy nie?
Bo jak nie to trochę nie mamy o czym dyskutować dalej, a tej odpowiedzi nie chcesz mi udzielić.
że mała zmienność objaśniających jest pozytywna. I mówi to matematyk?
Mała zmienność zmiennej objaśniającej to też "dobra"(czemu " "?) rzecz
Pomyślimy wreszcie trochę?

Napisałem, że jest dobra w naszym przypadku. I jak chwilę pomyślisz to może to zrozumiesz.
Wytłumaczę Ci to, żeby ta rozmowa nie była bez sensu:

Po co w ogóle badamy te założenia? Żeby sobie opisywać \(\displaystyle{ y}\) za pomocą \(\displaystyle{ x}\). Banalne, nie? No to bardzo dobrze, że \(\displaystyle{ x}\) ma małą zmienność, a \(\displaystyle{ y}\) się układa liniowo. Czemu? No bo \(\displaystyle{ x}\) nam nie będzie potrzebny do otrzymania informacji o tym jak się \(\displaystyle{ y}\) będzie zachowywał. Małą ma zmienność, super, więc informacji do tego modelu nie będzie dostarczał, więc spokojnie można go ominąć. Proste, co?

A nasz mistrz, którego nie wiem jakim cudem do firmy zatrudnili, bawi się w proste MNK, gdy mu zmienna \(\displaystyle{ y}\) ewidentnie liniowo się układa. Szacunek. szefowi daj ten temat to stracisz robotę.

I pewnie mając dane:
\(\displaystyle{ 1,2,3,4,5,6,7,8}\)
kolega by wolał mieć dane:
\(\displaystyle{ 4,6,660,13,88888,111111,1}\)
Bo wtedy łatwiej będzie mu napisać co dalej z \(\displaystyle{ y}\) się będzie działo.

I jeszcze raz zapytam czy znasz różnicę między zmienną objaśnianą, a objaśniającą? Bo wyraźnie mieszasz te pojęcia.

No i byczek mi odpowie wreszcie co to jest ta zmienna losowa czy nie? Definicja z wiki przeraża byczka? No i pokaż nam jak sprawdzałeś, że to jest zmienna losowa To będzie dopiero wyczyn

I jeśli następny post będzie taki jak poprzedni to się pożegnamy, bo nie mam zamiaru z Tobą się w ten sposób bawić. Twoje praktyczne doświadczenie to trochę kpina. Rób sobie jak chcesz swoją pracę, nic mi do tego
deathrone
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 26 paź 2010, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wa
Podziękował: 1 raz

MNK dla n=15?

Post autor: deathrone »

na prawdę nie ma sensu ta rozmowa. kipi od Ciebie jad. Nic nie wniosły Twoje wypowiedzi, poza tym, że zapoznałem się z Twoją opinią, że jesteś najmądrzejszy a ja najglupszy... i wyskakujesz mi z elementarzem znów... no ale ja się nie dziwię, nie każdy ma jakieś cele w życiu i trzeba czasem wyładować sfrustrowane zarozumialstwo przez neta. bo tu nikt nie patrzy, nikt się nie smieje, nikt Ci nie przywali... zawsze potem można zgasic komputer i isc spokojnie spać. Ale zapewniam Cię Panie, że ludzie nie lubią mieć do czynienia z osobnikami, którzy proszeni o pomoc plują jadem, sloganami i odwolywaniem się do elementarzy.
miodzio1988

MNK dla n=15?

Post autor: miodzio1988 »

i wyskakujesz mi z elementarzem znów..
Bo z tym masz problem. Ale racja, to Twój problem Nic mi do tego. Tłumaczyć mi się Tobie tego nie chce, więc idź na korki.
Ale zapewniam Cię Panie, że ludzie nie lubią mieć do czynienia z osobnikami, którzy proszeni o pomoc plują jadem, sloganami i odwolywaniem się do elementarzy.
Tylko Ty plujesz tutaj jadem, ale spoko. Temat uważam za zamknięty, bo merytorycznie z Twojej strony nic nie otrzymaliśmy.

Pozdro
ODPOWIEDZ