Test zgodności i niezależności chi kwadrat.

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
kisielowa23
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 2 lip 2012, o 19:42
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz

Test zgodności i niezależności chi kwadrat.

Post autor: kisielowa23 »

Hej. mam za po jutrze egzamin ze statystyki a wgl nie rozumiem testów zgodności i niezależności chi kwadrat. mógłby mi ktoś je wytłumaczyć łącznie z omówieniem wzorów i podanych przeze mnie przykładów zadań.
Prosze o pomoc. Koleś na wykładzie wgl tego nie wytłumaczył.

Zadanie 1. Test zgodności chi2
Staystyka urodzeń noworodków w klinice położnictwa w Bydgoszczy za rok 2011 wykazała, że na 1518 noworodków urodziło się 741 chłopców i 777 dziewczynek. Zweryfikuj hipotezę że rozkład płci u potomstwa kształtuje się w proporcjach P ={ 0,5:0,5}
= (324 + 324)/ 759 = 0,853
Przykład 1 Z tablicy rozkładu dla 2 stopni swobody i dla przyjętego poziomu istotności =0,05 odczytujemy wartość krytyczną =5,991. To

nie ma podstaw do odrzucenia hipotezy H0, o równym rozkładzie płci urodzonych dziewczynek i chłopców.

Losowa próba n=200 niezależnych obserwacji miesięcznych wydatków na żywność rodzin 3-osobowych dała następujący rozkład tych wydatków (w tys. zł):

Wydatki Liczba rodzin
1,0-1,4 15
1,4-1,8 45
1,8-2,2 70
2,2-2,6 50
2,6-3,0 20

Należy na poziomie istotności a=0,05 zweryfikować hipotezę, że rozkład wydatków na żywność jest normalny.

Zadanie 2

Zbadano 300 losowo wybranych 5-sekundowych odcin¬ków czasowych pracy pewnej centrali telefonicznej i otrzymano następujący empiryczny rozkład liczby zgłoszeń:

Liczba zgłoszeń Liczba odcinków
0 50
1 100
2 80
3 40
4 20
5 10

Na poziomie istotności a=0,05 należy zweryfikować hipotezę, że rozkład liczby zgłoszeń w tej centrali jest rozkładem Poissona.

Zadanie 1. Test niezależności chi2.
W celu stwierdzenia, czy podanie chorym na pewną chorobę nowego leku przynosi poprawę w ich stanie zdrowia, wylosowano dwie grupy pacjentów w jednakowym stopniu chorych na tę chorobę i jednej grupie o liczebności 120 podawano nowy lek, a druga grupa o liczebności 80 pacjentów otrzymała tradycyjne leki. Po pewnym czasie stwierdzono zestawione w tablicy liczebności chorych w poszczególnych kategoriach stanu zdrowia. Na poziomie istotności a=0,001 zweryfikować hipotezę, że nowy lek istotnie poprawia stan zdrowia pacjentów.

Leczeni Stan zdrowia po leczeniu
Bez poprawy Wyraźna poprawa całkowite wyzdrowienie
badanym lekiem 20 39 40 36 60 45
tradycyjnie 45 26 20 24 15 30
miodzio1988

Test zgodności i niezależności chi kwadrat.

Post autor: miodzio1988 »

wytłumaczyć łącznie z omówieniem wzorów i podanych przeze mnie przykładów zadań.
Podaj wzory. Czego w tych wzorach nie rozumiesz?
ODPOWIEDZ