Rozkład normalny

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
zoltex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 paź 2008, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWL

Rozkład normalny

Post autor: zoltex »

Witajcie!

Mam duży problem, potrzebuje na jutro nauczyć się rozwiązywać zadania dotyczące rozkładu normalnego.

Z populacji o rozkładzie normalnym o nieznanej wartości oczekiwanej mg i znanym odchyleniu standardowym równym 4, pobrano próbę 140 elementową. Ustalono jej średnią (x=70) oraz odchylenie standardowe (\(\displaystyle{ s=4,1}\)). Ze współczynnikiem ufności \(\displaystyle{ 1 - \alpha = 0,99}\). Ustal przedział ufności dla nieznanej wartości oczekiwanej mg.

Proszę o pomoc!

Rozwiązanie, bądź schemat w jaki sposób te zadania się rozwiązuje!

Z góry dziękuje!
Ostatnio zmieniony 27 cze 2012, o 12:54 przez Althorion, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Elvenpat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2012, o 15:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Rozkład normalny

Post autor: Elvenpat »

Poszukaj w wykładach zagadnienia "konstrukcja przedziału ufności dla średniej". Rozwiązanie tego typu zadań sprowadza się do wybrania odpowiedniego modelu (zależnie od tego jakie dane mamy do dyspozycji) oraz prostym podstawieniu do wzoru.
zoltex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 paź 2008, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWL

Rozkład normalny

Post autor: zoltex »

a czy jesteście mi w stanie wytłumaczyć skąd biorę wartość dla \(\displaystyle{ 1 - \alpha = 0,9?}\) Bo nie rozumiem z tego nic.

Mam tablicę rozkład t-studenta ale wartości na tablicy są 1-40, 60, i 120.. A zazwyczaj w zadaniach wartości odpowiadające np. 0,9 to 1.65 a takiej wartości nie mam w tabelce..

Jak to odczytać? Obliczyć?
Forte
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 111
Rejestracja: 30 maja 2012, o 18:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Podlaskie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 9 razy

Rozkład normalny

Post autor: Forte »

zawsze masz jeszcze exel - tam tez można odpowiednią wartość z tablicy znleźć
zoltex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 15 paź 2008, o 21:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WWL

Rozkład normalny

Post autor: zoltex »

Ale na kolokwium musze to odczytac? A mam tablice z wartosciamy 1-40, 60 i 120..

Czemu dla \(\displaystyle{ 1 - \alpha = 0,9}\) wychodzi raz 1,65 a innym razem 1,73?
Elvenpat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 27
Rejestracja: 14 cze 2012, o 15:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3 razy

Rozkład normalny

Post autor: Elvenpat »

zoltex pisze:Mam tablicę rozkład t-studenta ale wartości na tablicy są 1-40, 60, i 120
Niezbyt rozumiem o co Ci dokładnie chodzi, wrzuć może skan tych tablic których używasz to pokombinujemy. Osobiście nigdy nie miałem z tym problemu, pewnie prosty błąd robisz w którymś momencie.
ODPOWIEDZ