weryfikaja hipotez

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
arek123123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 17 cze 2012, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

weryfikaja hipotez

Post autor: arek123123 »

Stwierdzono, że liczba zamawianych w salonach aut z ponadstandardowym wyposażeniem jest zmienną losową o rozkładzie normalnym. Dla 100 samochodów marki A zamówiono 60 sztuk z dodatkowym wyposażeniem zaś dla 100 egzemplarzy marki B sprzedano 45 sztuk z wyposażeniem standardowym. Na poziomie istotności 0,06 zweryfikować hipotezę twierdzącą, że udziały samochodów o ponadstandardowym wyposażeniu są w przypadku obu marek równe. Czy zwiększenie próby dla marki B do 120 sztuk przy tej samej ilości aut z wyposażeniem standardowym zmieni wynik wnioskowania? (odpowiedź uzasadnij obliczeniami)
miodzio1988

weryfikaja hipotez

Post autor: miodzio1988 »

jaka jest statystyka testowa?
silvaran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1300
Rejestracja: 6 sty 2009, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Skierniewice/Warszawa
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 123 razy

weryfikaja hipotez

Post autor: silvaran »

Według mnie należy przeprowadzić test niezależności
H: marka samochodu i jego wyposażenie są wybierane niezależnie
K: nieprawda, że H

Polecam test zależności chi-kwadrat

Mi wyszło około 0,51. Niestety w swoich tablicach nie mam poziomu istotności 0,06, więc odczytałem 0,05 dla jednego stopnia swobody: 3,84 (nawet jakby wziąć dla 0,1 który wynosi 2,71 to i tak nie ma podstaw do odrzucenia hipotezy). Wartość wyszła mniejsza, więc nie ma podstaw do odrzucenia

W drugim przypadku wyszło już 3,15. Więc tutaj dokładna znajomość wartości chi kwadrat o jednym stopniu swobody dla poziomu istotności 0,06 może być kluczowa i podejrzewam, że wartość będzie taka, że hipoteza będzie do odrzucenia Ale nie znalazłem nigdzie takich tablic.
ODPOWIEDZ