Problem z regresją liniową

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ravf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 cze 2012, o 21:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wwa

Problem z regresją liniową

Post autor: ravf »

Witam, mam do rozwiązania zadanie z regresji o następującej treści.

Badając związek zachodzący pomiędzy plonem korzeni buraków cukrowych (\(\displaystyle{ Y}\) w \(\displaystyle{ q/ha}\)) a plonem ich liści (\(\displaystyle{ X}\) w \(\displaystyle{ q/ha}\)) otrzymano następujące wyniki:

\(\displaystyle{ \begin{tabular}{|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|c|} \hline x_i \left[ q/ha \right] & 150 & 160 & 177 & 200 & 200 & 260 & 280 & 300 & 280 & 350 \\ \hline y_i \left[ q/ha \right] & 140 & 224 & 242 & 260 & 300 & 360 & 370 & 400 & 400 & 460 \\ \hline \end{tabular}}\)

Zbadać skorelowanie tych zmiennych losowych (niech \(\displaystyle{ \alpha =0,001}\)).
Wyznaczyć prostą regresji.
Jakiego plonu korzeni buraka cukrowego możemy spodziewać się, jeżeli plon jego liści wynosi \(\displaystyle{ 250 q/ha}\)? Podać \(\displaystyle{ 95 \%}\) przedział ufności dla tej wartości regresyjnej.
Czy współczynnik regresji w populacji miedzy badanymi zmiennymi jest istotnie większy od \(\displaystyle{ 1}\)?

Próbuję zacząć te zadania samemu ale pewne rzeczy mi nei wychodzą. Policzyłem funkcję i wyszło mi że \(\displaystyle{ y=1,5x-38.}\) Nie wiem jak z resztą. Prosiłbym o pomoc.
Ostatnio zmieniony 8 cze 2012, o 10:04 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
miodzio1988

Problem z regresją liniową

Post autor: miodzio1988 »

Wyznaczyć prostą regresji.
Wzór na taką prostą wygląda jak?
ravf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 cze 2012, o 21:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wwa

Problem z regresją liniową

Post autor: ravf »

miodzio1988 pisze:
Wyznaczyć prostą regresji.
Wzór na taką prostą wygląda jak?
Nooo... y=ax+b. To jest funkcja liniowa, także trzeba policzyć współczynniki a oraz b. Problem mam z przedziałem ufności.
miodzio1988

Problem z regresją liniową

Post autor: miodzio1988 »

wzor na taki przedzial to?
ravf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 7 cze 2012, o 21:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wwa

Problem z regresją liniową

Post autor: ravf »

Jakbym wiedział to bym to zrobił, dlatego sie pytam tutaj, bo nie wiem
ODPOWIEDZ