test Durbina-Watsona

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

test Durbina-Watsona

Post autor: katalizator »

Witam. Robię model ekonometryczny i muszę zrobić test Durbina-Watsona. Niestety nie mam pojęcia o co tam chodzi. Szukałem w googlach coś tam znalazłem ale nic dla mnie zrozumiałego. Mógłby ktoś powiedzieć co i jak powinienem zrobić? Nawet za link w którym będzie zrozumiale rozwiązane jakieś zadanie, będe bardzo wdzięczny.
Proszę o szybką pomoc bo termin goni
Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

test Durbina-Watsona

Post autor: Yaco_89 »

test Durbina - Watsona sprawdza autokorelację w resztach dopasowanego modelu, to jest istotne bo jedno z założeń np. w modelu regresji liniowej to niezależność reszt. Coś tu jest niejasne? W jakim programie robisz ten model?
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

test Durbina-Watsona

Post autor: katalizator »

W żadnym. Robie to na zaliczenie. Czasem wspieram sie excelem. Problem polega na tym że nie mam pojęcia jak się zabrać do tego. Bardzo by mi pomogło przykładowe zadanie. Nie wiem nawet o co chodzi z tymi resztami.
Awatar użytkownika
Yaco_89
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 992
Rejestracja: 1 kwie 2008, o 00:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tychy/Kraków
Podziękował: 7 razy
Pomógł: 204 razy

test Durbina-Watsona

Post autor: Yaco_89 »

a jaki to jest dokładnie model? zwykła regresja liniowa czy coś bardziej złożonego?
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

test Durbina-Watsona

Post autor: katalizator »

Zwykly prosty model liniowy, 2 zmienne, ale nie bylem na zajeciach i nie wiem nic. Notatek nie moge zrozumieć. Na poczatku jest tabela przedstawiajaca ciąg reszt, ale nieweim nawet jak te reszty wyliczyć.
ODPOWIEDZ