Hipotezy jednostronne i dwustronne

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Kanodelo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1267
Rejestracja: 1 kwie 2011, o 11:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Malbork
Podziękował: 419 razy
Pomógł: 114 razy

Hipotezy jednostronne i dwustronne

Post autor: Kanodelo »

No więc mam tabele, gdzie jest 29 różnic w spłacie kredytu przez firmy, mam 29 danych. Mam zweryfikować hipoteze
1. obciążenie kredytowe nie zmieniło sie, \(\displaystyle{ H_0=\mu =0, H_1:\mu\neq 0}\)
2. obciążenie kredytowe nie wzrosło, \(\displaystyle{ H_0=\mu =0, H_1:\mu>0}\)
3. obciążenie kredytowe nie zmalało, \(\displaystyle{ H_0=\mu =0, H_1:\mu< 0}\)
no i dobra, wyliczyłem ze wzorów \(\displaystyle{ \overline{x},s^2,s,t_{n-1}}\) no i teraz wiem, że mam zaznaczyć na wykresie \(\displaystyle{ t_{n-1}=-0,949}\)
1 to jest hipoteza dwustronna, więc patrze na tabelę 5% wartości krytycznych dla testu t (dwustronne) dla 28, to jest równe \(\displaystyle{ 2,048}\), no i \(\displaystyle{ |-0,949|<2,048}\) czyli nie ma podstaw do odrzucenia hipotezy
2 i 3 robie tak samo tylko patrze na tabele dla jednostronnych
o to tutaj chodzi?
szw1710

Hipotezy jednostronne i dwustronne

Post autor: szw1710 »

Robiąc te obliczenia podejmujesz decyzję weryfikacyjną. Skoro brak podstaw do odrzucenia hipotezy, więc nie przyjmujesz alternatywnej, ale też definitywnie nie przyjmujesz zerowej. Masz jednak argumenty za nią przemawiające. Mówi się, że różnica pomiędzy wartością średnią w próbie a wartością hipotetyczną nie jest statystycznie istotna.
ODPOWIEDZ