Porównanie rozkładów

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
mumiok1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 8 sty 2008, o 20:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: WAWA

Porównanie rozkładów

Post autor: mumiok1 »

Witam, mam zadanie z którym nie mogę sobie poradzić. Nie za bardzo wiem jak zacząć. Gdyby ktoś mi nasunął jakiego testu mogę użyć, lub jakąkolwiek trafną myśl podsunął to bym był bardzo wdzięczny.

Zadanie:

Mam listę programów (kilka tysięcy) podzielonych na kategorie (gry, bezpieczenstwo, muzyka etc.). Każdy program ma przypisany język programowania w jakim był tworzony. I tu pojawia się pytanie czy rozkład języków dla gier jest taki sam, jak rozkład języków dla wszystkich programów czy może znacząco inny?

Czyli powiedzmy, że zrobilem pewne testy:

Rozkład języków używanych w grach: (zmienna losowa X)
Java 40
C++ 27
C 23
PHP 16
C# 13

Rozkład języków używanych we wszystkich programach (zmienna losowa Y)
Java 35
C 22
C# 14
Python 9
JavaScript 7

Teraz utworzył bym zmienną Z która przyjmowala by wartość |Xi-Yi|, czyli wartość bezwzględna różnicy między liczbą wystapień i-tego języka programowania w grach a we wszystkich projektach.

I na podstawie tej Z zrobił bym test jednostronny. Gdzie Hipoteza H0: \(\displaystyle{ u=0}\) (wartość średnia równa zero)
H1: \(\displaystyle{ u>0}\)

Ide w dobrą stronę?
miodzio1988

Porównanie rozkładów

Post autor: miodzio1988 »

Troszkę nie. Musisz poszukać testów nieparametrycznych do takich rzeczy. Da ię to w necie znaleźć. Sam takiego testu nie wymyślisz od razu mowie
ODPOWIEDZ