Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: katalizator »

Witam. Mam zbudować właśnie model ekonometryczny(3 zmienne objaśniające, 1 objaśniana) i mam problem z współczynnikami korelacji Pearsona. Jeżeli mam 3 zmienne to powinienem wyliczyć współczynniki między zmienną objaśnianą, a każdą zmienną objaśniającą, by otrzymać 3 wartości? A następnie wyliczyć współczynniki miedzy zmiennymi objaśniającymi otrzymując kolejne 3 wyniki?
A następnie z otzymanych wyników zbudować macież \(\displaystyle{ R}\) i \(\displaystyle{ R_0}\)?
Bardzo proszę o pomoc i z góry dziękuję i pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 1 maja 2012, o 12:27 przez xanowron, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Temat umieszczony w złym dziale.
miodzio1988

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: miodzio1988 »

To zależy o co jesteś proszony w zadaniu.
Liczenie tutaj współczynników Pearsona jest troszkę bez sensu. Szczególnie gdy ekonometria daje nam różne modele gdzie postać jest niekoniecznie liniowa i związki między zmiennymi też nie muszą być liniowe.

Najpierw bym polecał sprawdzić czy wszystkie zmienne w Twoim modelu są statystycznie istotne. Od tego się raczej powinno zaczynać.
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: katalizator »

No właśnie robie to na zaliczenie i na zajęciach nam podawał co musi być w tym no i właśnie mam wyliczyć te współczynniki, a później zastosować metodę Hellwiga. Nie ogarniam tego za bardzo i nie wiem jak zbudować macierze R i R0. Wydawało mi się, że są one zbudowane z tych współczynników. Jestem w błędzie?
miodzio1988

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: miodzio1988 »

Dobrze myślisz. Jeśli mas z tej metody skorzystać to ok.

9 wspołczynników korelacji masz zatem policzyć. 6 między sobą i trzy ze zmienną objaśnianą
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: katalizator »

No i znowu nie rozumiem. Z kąd aż 9? To znaczy że jak wylicze pierwszą zmienną z drugą to później jeszcze raz muszę drugą z pierwszą? A jeżeli tak to macierz R będzie miała więcej kolumn niz R0 wierszy, a nie powinna mieć tyle samo?
miodzio1988

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: miodzio1988 »

Oczywiście niektóre się będą powtarzać Napisałem 9 żebyś wiedział jak macierz powinna wyglądać
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: katalizator »

Ok dzieki wielkie. Jeszcze tylko taka mam prośbę. Mógłbyś mi napisać jak mam tą macierz stworzyc?
Tzn. który współczynnik w którym miejscu?
miodzio1988

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: miodzio1988 »

Wiersze: \(\displaystyle{ X _{1},X _{2}, X _{3}}\), kolumny to samo. I wtedy w danym polu masz korelacje danych zmiennych. Więc na przekątnej masz jedynki
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: katalizator »

No tego juz nie rozumiem. \(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&r2&r3\\r2&1&r1\\r3&r1&1\end{array}\right]}\) Tak to powinno wygladac?
miodzio1988

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: miodzio1988 »

Tak.
katalizator
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 2012, o 11:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok

Jak wyliczać współczynniki korelacji?

Post autor: katalizator »

Wielkie dzieki w takim razie-- 1 maja 2012, o 20:11 --\(\displaystyle{ \left[\begin{array}{ccc}1&r1&r2\\r1&1&r3\\r2&r3&1\end{array}\right]}\)
A nie tak?
ODPOWIEDZ