przedziały ufności?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
trump2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 20:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

przedziały ufności?

Post autor: trump2 »

Witam,

Z góry przepraszam za braki wiedzy i umiejętności używania poprawnych pojęć - z matematyką nie miałem do czynienia od lat, co może mnie trochę tłumaczyć.

W mojej pracy napotkałem pewien problem, którego tutaj w całości przytaczać nie będę aby nie komplikować. Opiszę problem w jak najprostszy sposób - tożsamy pod względem matematycznym.

Mamy monetę magika. Jak każda moneta ma dwie strony: orzeł(O) i reszka(R), jednak ponieważ jest to moneta magika, nie mamy pewności czy obie strony wypadają z równą częstotliwością.
Rzuciliśmy monetą pewną ilość razy, załóżmy 100. 70 razy wypadł O a 30 razy R.
Teraz na podstawie tych obserwacji chciałbym wyliczyć np.:
Z 90% pewnością możemy powiedzieć, że prawdopodobieństwo wypadnięcia 0 jest >=0.6
albo
z 95% pewnością możemy powiedzieć, że prawdopodobieństwo wypadnięcia 0 jest >=0.55

Wartości pogrubione są wzięte na chybił trafił. Chciałbym dowiedzieć się jak wyliczyć prawidłowe wartości.
Wydaje mi się, że liczymy zatem przedziały ufności?
Jeśli ktoś zechciałby pokazać jak to obliczyć dla tych, albo innych danych to będę dozgonnie wdzięczny.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.
miodzio1988

przedziały ufności?

Post autor: miodzio1988 »

Przedział ufności jest związany z estymacją parametru. Jaki parametr Ty chcesz estymować? Tutaj weryfikacja hipotez się kłania
trump2
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 20:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

przedziały ufności?

Post autor: trump2 »

Chcę estymować właściwości kostki, i dowiedzieć się na ile pewne są owe przewidywania.
Czy jest ktoś z forumowych matematyków kto potrafi to obliczyć?

Pozdrawiam.
miodzio1988

przedziały ufności?

Post autor: miodzio1988 »

Problem jak każdy inny, ja np Ci potrafię to policzyć. O proporcjach sobie poczytaj. Jeśli to jest taki problem zero jedynkowy
ODPOWIEDZ