stastystyka w zastosowaniach

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
pawlis11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2010, o 21:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódzkie
Podziękował: 7 razy

stastystyka w zastosowaniach

Post autor: pawlis11 »

Witam
Ponieważ mam problem z tymi zadaniami, to wysłałem na forum. Oczywiście byłoby mi miło znaleźć wszystkie rozwiązania, ale nawet z dwóch łatwych (pewnie dla większości - dla mnie czarna magia) byłbym zadowolony. Oczywiście klasyczne zadania z prawopodobieństwa nie są mi obce, dotycznące rozkładu normalnego, z tablic tego rozkładu potrafię odczytywać wartości dystrybuanty; estymacji przedziałowej jeszcze się uczę i nie mogę (jak na razie) rozgryźć tych zadań. Jutro moge być pytany, a lista zadań nas studentów zaskoczyła.
Serdecznie proszę o pomoc. Pozrdawiam

Zadanie 1
W badaniach nad zużyciem paliwa przez nowego typu samochody przeprowadzono
wylosowanymi pojazdami testy w jeździe na trasie pomiędzy dwoma miastami odległymi o
214 km i otrzymano następujące (przeciętna na 100km) zużycie paliwa: 6.78, 7.52, 8.15, 7.35,
7.92, 8.28, 7.77, 7.51, 8.19. Oszacuj wartość oczekiwaną przeciętnego zużycia paliwa oraz
standardowy błąd tego oszacowania. Zakładając, że cecha ma rozkład normalny z wariancją 2
znajdź rozkład błędu i na tej podstawie oblicz prawdopodobieństwo, że błąd nie przekroczy
0.1. Jak obliczysz to prawdopodobieństwo, jeśli nie znasz wariancji?
Uwaga. Przez standardowy błąd oszacowania zwykle rozumiemy odchylenie standardowe
estymatora – dotyczy to przede wszystkim estymatorów nieobciążonych.

Zadanie 2
Zakładając, że cecha ma rozkład normalny oblicz prawdopodobieństwo, że względny
błąd oszacowania wariancji cechy na podstawie n elementowej próby nie przekroczy d.
Wykonaj to obliczenie dla danych z poprzedniego zadania i d=0.5
Wsk. Wykorzystaj twierdzenie Fishera i tablice statystyczne

Zadanie 3
Badając głębokość pewnego akwenu sonda wykonała 500 pomiarów w losowa
wybranych punktach i na podstawie uzyskanych wyników obliczono średnią równą 25.75m
oraz wariancję empiryczną równą 12. Oszacuj wartość oczekiwaną głębokości zbiornika oraz
standardowy błąd tego oszacowania. Jakie jest prawdopodobieństwo, że błąd oszacowania przekroczy 2.
Wsk. Wykorzystaj centralne twierdzenie graniczne.

Zadanie 4
Badając liczbę samochodów zatrzymujących się na czerwonym świetle świecącym się przez 30sek (w godzinach dopołudniowych) na pewnym skrzyżowaniu otrzymano następującą próbę prostą: 15,17,5,20,15,21,8,13,16,17,29. Oszacuj średnią liczbę samochodów zatrzymujących się na tym skrzyżowaniu oraz standardowy błąd tego oszacowania.

Zadanie 5
Badając liczbę kolizji na skrzyżowaniach pewnej aglomeracji w godzinach od 14-tej do 16-tej w wylosowane dni robocze uzyskano dane: 0,1,5,8,3,7,0,8,2,6,3,9,4,2,1,0,0. Oszacuj wartość oczekiwaną liczby kolizji oraz standardowy błąd tego oszacowania.
miodzio1988

stastystyka w zastosowaniach

Post autor: miodzio1988 »

Gotowca nie dostaniesz. Problemy w tych zadaniach mamy jakie?
pawlis11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 15 paź 2010, o 21:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: łódzkie
Podziękował: 7 razy

stastystyka w zastosowaniach

Post autor: pawlis11 »

Temat do zamknięcia bo już się odbyły zajęcia i mam rozwiązania - rozwiązałem je przy tablicy przy pomocy prowadzącego. Proponuję usunąć ten temat.
Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ