Prawo trzech sigm

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
seba20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 19 mar 2012, o 15:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Prawo trzech sigm

Post autor: seba20 »

Witam mam problem ze zrozumieniem "prawo trzech sigm" Mógłby ktoś w zrozumiały sposób wytłumaczyć? Znalazłem slajdy, materiały doktorów i niewiele one mi mówią.


Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Zlodiej
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1910
Rejestracja: 28 cze 2004, o 12:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 108 razy

Prawo trzech sigm

Post autor: Zlodiej »

Przy założeniu, że rozkład pewnej zmiennej losowej X jest normalny o średniej m i odchyleniu standardowym s wiemy iż 99,7% wartości wylosowanych z tego rozkładu należy do przedziały \(\displaystyle{ (m-3s;m+3s)}\).

Jak to można zobrazować? Załóżmy iż wiemy, że rozkład X wypłaty pewnej gry jest rozkładem normalnym o średniej \(\displaystyle{ m=100}\) zł i odchyleniu standardowym \(\displaystyle{ s = 33}\) zł. Grając w taką grę mamy prawie 100% pewności, że zyskamy, ponieważ tylko 3 gry na 1000 (czyli 0,3%) dadzą nam zysk/stratę nie będącą z przedziału 3sigma (w tym przypadku \(\displaystyle{ (100-3\cdot 33;100+3\cdot 33)}\) to jest \(\displaystyle{ (1;199)}\)). Tylko w 0,3% przypadków dostaniemy mniej niż 1 lub więcej niż 199. W pozostałych przypadkach dostaniemy wartość z tego przedziału i to wynika właśnie z reguły 3 sigma (bardzo mocne jest to założenie o normalności rozkładu).
ODPOWIEDZ