średnia, kombinowane liczby

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
dulazquez
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 18 mar 2012, o 20:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Iwkowa

średnia, kombinowane liczby

Post autor: dulazquez »

Cześć!
Na ostatnim sprawdzianie z matematyki zaskoczyły mnie dwa zadania. Nie do końca wiem, jak je rozwiązać, jeśli moglibyście rzucić na nie okiem...

1. W pewnej firmie w marcu premię otrzymało 16 pracowników administracji i 24 pracowników produkcyjnych. Średnia premia dla pracowników administracji była równa 1600 zł, a dla pracowników produkcji 1800 zł. W kwietniu premię otrzymał tylko jeden pracownik, który nie dostał premii w marcu. Wówczas średnia wysokość wszystkich premii w kwietniu w porównaniu do marca wzrosła o 1%. Oblicz : a) średnią premię wypłaconą w marcu b) wysokość kwietniowej premii pracownika.

Co do a) to obliczyłam to tak: \(\displaystyle{ \frac{16*1600+24*1800}{16+24}}\) , co dało mi średnią premię równą 1720 zł. Nie mam pojęcia jak obliczyć b), po prostu 1% z 1720 i dodać do tego?

2. Ile jest liczb trzycyfrowych mniejszych od 570, o różnych cyfrach, utworzonych z cyfr należących do zbioru {3,4,5,6,7,8} ?

Nie wiem jak to rozpisać i nie wiem skąd się co bierze..

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
janka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 369
Rejestracja: 28 lut 2011, o 00:59
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kluczbork
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 79 razy

średnia, kombinowane liczby

Post autor: janka »

Średnia w kwietniu

\(\displaystyle{ \frac{68800+x}{41}-101 \%}\)

\(\displaystyle{ 1720-100 \%}\)

z proporcji oblicz x

( z moich obliczeń x=2425,20)
ODPOWIEDZ