Jak obliczyć w Excelu?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
choko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 2 razy

Jak obliczyć w Excelu?

Post autor: choko »

Mam problem z obliczeniem w Excelu klasycznego współczynnika asymetrii, potrzebny mi III moment centralny którego nie wiem jak obliczyć?
\(\displaystyle{ A_s=\frac{\mu _3}{s^3}}\), gdzie\(\displaystyle{ {\mu _4}}\) to III moment centralny.

Nie wiem jak wyliczyć w Excelu pozycyjny współczynnik koncentracji (potrzebuje decylów 9 i 1)

Podobnie mam problem z obliczeniem współczynnika Giniego, krzywą Lorentza jakoś narysowałem ale z Ginim mam problem...
Wszystko oczywiście dla szeregu punktowego.
szw1710

Jak obliczyć w Excelu?

Post autor: szw1710 »

Gotowych funkcji nie ma. Wystarczy zrobić odpowiednią tabelę i wprowadzić odpowiednie wzory znane ze statystyki opisowej. Excel ma statystykę szeregów szczegółowych. Szeregi rozdzielcze obrabiamy samemu.
choko
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 2 razy

Jak obliczyć w Excelu?

Post autor: choko »

Ale ja mam te parametry liczyć ręcznie w Excelu dla ponad 200 danych? Chyba jest jakiś prostszy sposób?
szw1710

Jak obliczyć w Excelu?

Post autor: szw1710 »

Najpierw zrobić sobie szereg punktowy - to chyba proste. Albo użyć bezpośrednio funkcji statystycznych do policzenia średniej, odchylenia standardowego itp.

Moduł obliczeń statystycznych i statystyki opisowej trzeba sobie doinstalować. Standardowo się nie instaluje.

A najlepiej użyć pakietu R. Policzy wszystko, bo ma na to funkcje.
ODPOWIEDZ