Kilka zadań ze statystyki opisowej

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
djmostek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 17 lut 2007, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lodz
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Kilka zadań ze statystyki opisowej

Post autor: djmostek »

Witam! Proszę o pomoc. Chodzę do drugiej klasy gimnazjum. Nauczycielka matematyki kazała wymyśleć po kilka zadań (wraz z odp. rozwiązaniem), dotyczących pojęć w statystyce opisowej (mediana, rozstęp, moda, średnie: arytmetyczna, geometryczna, harmoniczna, kwadratowa, ważona). Czy byłby ktoś tak dobry i napisał mi przynajmniej po jednym zadaniu dotyczącego różnego zagadnienia (mody, mediany itd.), z pełnym rozwiązaniem? Bardzo proszę.
Awatar użytkownika
Calasilyar
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2656
Rejestracja: 2 maja 2006, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław/Sieradz
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 410 razy

Kilka zadań ze statystyki opisowej

Post autor: Calasilyar »

Proszę, od tego jest funkcja "Szukaj" na forum albo po prostu poszukaj w dziale (link)... cierpliwości, trochę tego tu jest
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

Kilka zadań ze statystyki opisowej

Post autor: *Kasia »

Przyglądam książkę z drugiej klasy (tak swoją drogą, to wygląda na nieużywaną, ciekawe czemu...) i może takie zadanie:
Diagram przedstawia liczbę dzieci urodzonych w ciągu roku w pewnym szpitalu.
(styczeń - 140, luty - 130, marzec - 150, kwiecień - 150, maj - 170, czerwiec - 140, lipiec - 120, sierpień - 140, wrzesień - 130, październik - 130, listopad - 130, grudzień - 150)
a) obliczyć ile średnio dzieci urodziło się w ciągu miesiąca (średnia arytmetyczna).
Liczymy ile dzieci się urodziło łącznie w ciągu roku: 1680.
Dzielimy przez liczbę miesięcy \(\displaystyle{ \frac{1680}{12}=140}\) i mamy średnią arytmetyczną.
b) obliczyć różnicę miedzy ilością urodzeń w miesiącu, w którym dzieci urodziło się najwięcej i najmniej.
Najwięcej - maj 170.
Najmniej - lipiec 120
Rozstęp: \(\displaystyle{ 170-120=50}\)
c) obliczyć modę i medianę.
120, 130, 130, 130, 130, 140, 140, 140, 150, 150, 150, 170.
Moda: 130.
Mediana: \(\displaystyle{ \frac{140+140}{2}=140}\)

Zrobienie diagramu w Excelu raczej trudności nie sprawia...
djmostek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 17 lut 2007, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lodz
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Kilka zadań ze statystyki opisowej

Post autor: djmostek »

Dzięki serdecznie Kasiu. Przepraszam za natarczywość, ale jest mi to potrzebne w trybie natychmiastowym. Proszę o więcej // korzystalem z szukaj, ale czesto znajdywalem zadanie nie adekwatne do mojego poziomu (2kl. gim) i do tego co napisalem w 1-szym poście.
*Kasia
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2826
Rejestracja: 30 gru 2006, o 20:38
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Lublin/warszawa
Podziękował: 62 razy
Pomógł: 482 razy

Kilka zadań ze statystyki opisowej

Post autor: *Kasia »

Średnią ważoną to chyba nauczyciele w mojej szkole używają do obliczania ocen z zachowania. Ale tutaj spróbuj dobrać dobre wartości każdej z ocen i ich ilości.

A z zastosowaniem pozostałych średnich to się nie spotkałam w statystyce na poziomie gimnazjum.
Co najwyżej do udowadniania nierówności czy zadań z wielomianów, ale to już liceum...

[ Dodano: 17 Luty 2007, 21:47 ]
Przejrzałam jeszcze indeks w podręczniku i jest tylko o średniej arytmetycznej i podejrzewam, że na lekcjach u mnie innych nie było, więc nie wiem skąd wzięła to Twoja nauczycielka...
ODPOWIEDZ