Błąd typu B czy różniczka zupełna?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
Mens
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 97
Rejestracja: 14 paź 2011, o 23:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trn
Podziękował: 6 razy

Błąd typu B czy różniczka zupełna?

Post autor: Mens »

Nie wiedziałem w którym dziale umieścić mój problem, ale z racji że jest to zadanie z pomiarem, to umieściłem go w statystyce (pomimo związku z fizyką).

Na pracowni fizycznej miałem do obliczenia współczynnik lepkości powietrza na podstawie wzoru:

\(\displaystyle{ \eta= \frac{ \pi r ^{4 } p _{0}}{8Vl} \frac{\overline{t}}{ln \frac{p _{1}-p _{0}}{p _{1}+p _{0}} -ln \frac{p _{2}-p _{0} }{p _{2}+p _{0}} }}\)

Mam podane \(\displaystyle{ V, l, r}\) z błędem pomiaru. \(\displaystyle{ p _{0}}\) to ciśnienie atmosferyczne a \(\displaystyle{ p _{1}, p _{2}}\) to ciśnienia które wyliczyłem. \(\displaystyle{ \overline{t}}\) to średnia 100 pomiarów czasu. W instrukcji do ćwiczenia jest napisane żebym niepewność współczynnika metodą typu B. Nie jest nic napisane o metodzie różniczki zupełnej, ale jako że to wielkość złożona, to powinno się ją obliczać. Mam rację? Jeśli tak, to mógłby ktoś pokazać mi jak z tego wyliczyć wzór na różniczkę zupełną? Gdyby wzór był prostszy, wiedziałbym jak to zrobić, ale nie wiem jak z tym wzorem.
ODPOWIEDZ