Potrzebuje wskazowek

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

Witam, mam problem z kilkoma zadaniami ze statystyki a nie mam czasu sie zaglebiac w lekture i chcialbym zapytac czy jest ktos kto pokazalby mi jak takie zadania robic. Pokazac rozwiazanie i wzglednie skomentowac.
oto zadania:
1.
Dwóch graczy zorganizowało grę polegającą na rzucie kostką do gry. Ustalono przy tym następujące
reguły: jeżeli wypadnie liczba oczek podzielna przez sześć, gracz wygrywa 24 zł; jeżeli wypadnie
liczba oczek podzielna przez dwa i jednocześnie niepodzielna przez sześć, gracz wygrywa 12 zł; jeżeli
wypadnie nieparzysta liczba oczek, gracz przegrywa 18 zł.
A) Wyznacz funkcję prawdopodobieństwa zmiennej losowej X opisującej wielkość wygranej w tej grze
oraz przedstaw ją w postaci tabeli oraz wykresu.
B) Wyznacz dystrybuantę zmiennej losowej \(\displaystyle{ X}\) oraz narysuj jej wykres.
C) Oblicz następujące prawdopodobieństwa: \(\displaystyle{ P(X < 18), \ P(6 ≤ X < 26), \ P(X ≥ 12), \ P(X = 12)}\) dwoma sposobami
(korzystając z funkcji prawdopodobieństwa oraz dystrybuanty). Zaznacz obliczone prawdopodobieństwa
na wykresie dystrybuanty.
D) Oblicz wartość oczekiwaną, wariancję oraz odchylenie standardowe zmiennej losowej X.



2:
Wiadomo, że długość łapy dzięcioła zielonego w Polsce podlega rozkładowi normalnemu o wartości
przeciętnej \(\displaystyle{ 4,2 cm}\) i odchyleniu standardowym \(\displaystyle{ 0,7 cm}\).
A) Jakie jest prawdopodobieństwo, że przypadkowo zaobserwowany dzięcioł zielony na terytorium Polski
ma łapę krótszą niż \(\displaystyle{ 3,8 cm}\)?
B) Jaki procent dzięciołów zielonych posiada długość łapy zawierającą się w przedziale od \(\displaystyle{ 4,0 cm}\) do \(\displaystyle{ 4,8cm}\)?
C) Jaki odsetek dzięciołów zielonych ma łapę dłuższą niż \(\displaystyle{ 5,4 cm}\)?
D) Wyznacz długość łapy, jakiej nie przekracza 80% dzięciołów zielonych.

3:
Dla pewnego gatunku tzw. lekkich papierosów deklaruje się zawartość nikotyny wynoszącą \(\displaystyle{ 3 mg}\) (miligramy) w jednym papierosie. Poddano analizie laboratoryjnej \(\displaystyle{ 10}\) wylosowanych papierosów tego gatunku, uzyskując dla nich średnią zawartość nikotyny \(\displaystyle{ 3,8 mg}\) i odchylenie standardowe zawartości nikotyny \(\displaystyle{ 0,4 mg}\).
A) Czy można twierdzić, na poziomie istotności \(\displaystyle{ 0,1}\), że średnia zawartość nikotyny w tym gatunku papierosów przekracza wartość deklarowaną?
B) Czy można twierdzić, na poziomie istotności \(\displaystyle{ 0,05}\), że odchylenie standardowe przekracza \(\displaystyle{ 0,3 mg}\)?
Przy wnioskowaniu załóż, że zawartość nikotyny w papierosach podlega rozkładowi normalnemu.

4:
Czas wyszukiwania informacji (w sekundach) nt. pięciu losowo wybranych słów kluczowych
przez pewną prototypową wyszukiwarkę internetową kształtował się następująco: \(\displaystyle{ 4,3; \ 3,8; \ 3,6; \ 4,4; \ 3,9}\).
A) Metodą punktową oszacuj przeciętny czas oraz odchylenie standardowe czasu wyszukiwania informacji
nt. słowa kluczowego.
B) Przyjmując współczynnik ufności \(\displaystyle{ 0,98}\), oszacuj przedziałowo wariancję i odchylenie standardowe
czasu wyszukiwania informacji nt. słowa kluczowego.
C) Znajdź realizację przedziału ufności dla średniego czasu wyszukiwania informacji nt. słowa kluczowego.
Przyjmij współczynnik ufności równy \(\displaystyle{ 0,98}\).
Załóż, że rozkład czasu wyszukiwania informacji przez prototypową wyszukiwarkę internetową podlega
rozkładowi normalnemu.
Ostatnio zmieniony 19 lut 2012, o 22:27 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nawet proste wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
miodzio1988

Potrzebuje wskazowek

Post autor: miodzio1988 »

Nie. Gotowca nie dostaniesz. Zostaje Ci bieganie

1. Jakie wartości może przyjmować taka zmienna losowa?
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

ja nie chce gotowca tylko zeby mi ktos pokazal jak takie zadania robic
miodzio1988

Potrzebuje wskazowek

Post autor: miodzio1988 »

A czym to się różni od gotowca? Pytanie padło. Odpowiedz prosimy
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

tym sie to rozni od gotowca ze gotowca sie przepisuje
a jak myslisz
dostane na kolosie te pytania?
nie sadze
a jak bede znac metodyke to sam bede to mogl rozkminic
miodzio1988

Potrzebuje wskazowek

Post autor: miodzio1988 »

No to pierwszy krok:
1. Jakie wartości może przyjmować taka zmienna losowa?
Dalsza pomoc jak odpowiesz
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

to jest full informacji jakie mam w zadaniu
miodzio1988

Potrzebuje wskazowek

Post autor: miodzio1988 »

Wiem. Masz teraz z tych informacji odpowiedziec na moje pytanie
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

no to to sa te cyferki 1-6(liczba oczek)
miodzio1988

Potrzebuje wskazowek

Post autor: miodzio1988 »

zmiennej losowej X opisującej wielkość wygranej w tej grze
oraz przedstaw ją w postaci tabeli oraz wykresu.
Przeczytaj jeszcze raz i odpowiedz jeszcze raz
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

aha
\(\displaystyle{ +24 \\ \\ +12 \\ \\ -18}\)
?
Ostatnio zmieniony 19 lut 2012, o 22:30 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
miodzio1988

Potrzebuje wskazowek

Post autor: miodzio1988 »

Spoko. Teraz odpowiednie pstwa policz
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

\(\displaystyle{ P(+24)= \frac{1}{6} \\ \\ P(+12)= \frac{2}{6} \\ \\ P(-18)= \frac{3}{6}}\)
?
Ostatnio zmieniony 19 lut 2012, o 22:29 przez loitzl9006, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ułamki zapisuj tak: \frac{licznik}{mianownik} .
miodzio1988

Potrzebuje wskazowek

Post autor: miodzio1988 »

Prawdopodobieństwo od liczby? W nawiasie powinno być jakieś zdarzenie, a nie goła liczba
semennik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: 19 lut 2012, o 20:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: kraków

Potrzebuje wskazowek

Post autor: semennik »

chodzilo mi o prawdopodobienstwo zdarzen w ktorych sa te wygrane
myslalem ze sie domyslisz
ODPOWIEDZ