współczynnik korelacji rang spearmana

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
student82
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemysl

współczynnik korelacji rang spearmana

Post autor: student82 »

witam wszystkich,
mam pytanie.piszę pracę na temat motywacji w sporcie. badania zrobiłem przy pomocy ankiety, w której badani zaznaczali na skali szacunkowej (od 0 do 10 pkt) wartość danego motywu w ich działalności karate. tych motywów było 30.oprócz tych danych mam również:wiek, staż treningowy, stopień zaawansowania. mam obliczyć wsp.rang spearmana. czy ktoś może mi doradzić jak to zrobić, co brać pod uwagę, co do czego porównywać, i jak dokonać rangowania? wielkie dzięki z góry za wszelkie informacje,
pozdrawiam
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

współczynnik korelacji rang spearmana

Post autor: wb »

Czy z ankiety możesz odczytywać wyniki w skali 0-10 dla każdego motywu oddzielnie?
student82
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemysl

współczynnik korelacji rang spearmana

Post autor: student82 »

tak, dla każdego motywu można odczytać jego wartość.ale co mam brać pod uwagę? średnią wartość grupy czy każdą osobę osobno?

[ Dodano: 10 Luty 2007, 15:10 ]
dla każdego motywu obliczyłem średnią grupy.mam więc wygląd sfery motywacyjnej grupy,np motyw zdrowia w grupie żeńskiej (n=21) wyniósł 8,79. i tak zrobiłem dla każdego motywu. ale z tego co wiem o wsp.rang spearmana to muszę mieć jeszcze drugi czynnik, by otrzymać jakąś zależność(lub nie). tylko nie wiem co wziąć pod uwagę.wiek,staż treningowy? poza tym tak myślę, gdybym chciał to porównać z wiekiem badanych, to musiałbym chyba brać pod uwagę średnią wieku grupy, ale jak to wtedy zrangować?
wb
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3507
Rejestracja: 20 sie 2006, o 12:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Brodnica
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1260 razy

współczynnik korelacji rang spearmana

Post autor: wb »

Jakie cechy będziesz badał - zależy od Ciebie.
Jeśli wybierzesz np. zdrowie i wiek do badania korelacji to powinieneś:
1) przyporządkować rangi - uporządkuj ilości punktów z ankiety dotyczącej motywu zdrowia rosnąco i wówczas numery porządkowe są jednoczśnie rangą ( w przypadku gdy na pozycji np.3, 4, 5, stoją te same wartości , to ich ranga musi być też jednakowa i wynosi tyle co średnia arytmetycz z 3, 4, 5 czyli 4, zaś kolejna wartość ma rangę 6),
2) to samo zrób z wiekiem,
3) zastosuj wzór na współczynnik korelacji Spearmana,
4) zinterpretuj otrzymany wynik.
student82
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 9 lut 2007, o 13:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Przemysl

współczynnik korelacji rang spearmana

Post autor: student82 »

wb, wielkie dzięki za pomoc.jeśli będę miał jakieś pytania to się odezwę.pozdrawiam
ODPOWIEDZ