korzystanie z tablic

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
frytek03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 21 mar 2009, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieliczka
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 4 razy

korzystanie z tablic

Post autor: frytek03 »

Mam wyznaczyć przedział ufności dla 9 losowych pomiarów wagi. Przyjmują \(\displaystyle{ 1-\alpha=0,95}\) Obliczyłem średnią. Mam dane odchylenie standardowe= 1,1 dag. Jednak Wzór na przedział ufności zawiera w sobie magiczną wartość \(\displaystyle{ U_{\alpha}}\) I jest napisane, że należy ją odczytać z odpowiednich tablic standardowego rozkładu normalnego. Jak mam to odczytać ? z góry dziękuje za pomoc. ewentualnie z jakiego wzoru skorzystać ?
szw1710

korzystanie z tablic

Post autor: szw1710 »

Oto odpowiednia tabela:

\(\displaystyle{ $
\begin{tabular}{|c|r|r|r|r|r|r|r|r|r|r|}
\hline
$\alpha$&$0.01\phantom{0}$&$0.02\phantom{0}$&$0.03\phantom{0}$&$0.04\phantom{0}$&$0.05\phantom{0}$&$0.06\phantom{0}$&$0.07\phantom{0}$&$0.08\phantom{0}$&$0.09\phantom{0}$&$0.10\phantom{0}$\\\hline &&&&&&&&&&\\
$u_{\alpha}$&$2.576$&$2.326$&$2.170$&$2.054$&$1.960$&$1.881$&$1.812$&$1.751$&$1.695$&$1.645$\\[2ex]\hline
\end{tabular}}\)


Liczba \(\displaystyle{ u_{\alpha}}\) jest kwantylem standardowego rozkładu normalnego \(\displaystyle{ N(0,1)}\) rzędu \(\displaystyle{ 1-\frac{\alpha}{2}.}\) Oznacza to, że \(\displaystyle{ 1-\frac{\alpha}{2}}\) jest wartością dystrybuanty rozkładu \(\displaystyle{ N(0,1)}\) w jakimś punkcie, który jest tym kwantylem. W praktyce więc bierze się tabelę dystrybuanty rozkładu \(\displaystyle{ N(0,1)}\) i wśród wartości znajduje się liczbę równą wartości \(\displaystyle{ 1-\frac{\alpha}{2}.}\) Następnie wyznacza się liczbę, której ona odpowiada (na obramowaniu tabeli) i to jest kwantyl \(\displaystyle{ u_{\alpha}}\). Dla prostoty kiedyś sobie zestawiłem tę tabelkę. Podręczniki jej nie podają.

Wyznaczając te kwantyle w opisany sposób otrzymasz tylko dokładność do dwóch miejsc po przecinku. Tak naprawdę tę tabelkę uzyskałem w Excelu funkcją

\(\displaystyle{ \texttt{=rozkład.normalny.s.odw}\left(1-\alpha/2\right)}\)
frytek03
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 21 mar 2009, o 15:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wieliczka
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 4 razy

korzystanie z tablic

Post autor: frytek03 »

Dzięki za pomoc. Próbowałem to znaleźć w statystyce od podstaw ale nie mogłem tego ogarnąć bo dość dziwnie w tabelach się tego szuka. Jeszcze raz wielkie dzięki...
szw1710

korzystanie z tablic

Post autor: szw1710 »

Ale się naucz tego szukać zgodnie z moim przepisem.
ODPOWIEDZ