2 zadania z statystyki

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
zaudi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 26 razy

2 zadania z statystyki

Post autor: zaudi »

Witam, mam dwa zadanka z statystyki, prosiłbym o pomoc:
zad1
Mamy liczbę par butów kupionych z ostatni rok. I tak:
1 parę kupiły 24 osoby
2 -38
3-15
4-10
5-6
6-3

a) oszacować przedział ufności dla odsetka osób, którzy zakupili w poprzednim roku co najwyżej 2 pary butów. Przyjąć poziom ufności 0,99.
b)zweryfikować hipotezę, że średnia liczba par butów zakupionych w ostatnim roku jest mniejsza niż 3. Przyjąć poziom istotności 0,05.
zad2
Panuje pogląd, że osoby z małych miast rzadziej chodzą do kina niż osoby z dużych aglomeracji miejskich. W celu weryfikacji tej hipotezy wylosowano próbę złożoną ze 150 osób mieszkających w małych miastach oraz 200 osób mieszkających w dużych miastach. Wśród osób z małych miast 55 osób zadeklarowało, że regularnie chodzą do kina, natomiast wśród osób z dużych miast deklarację taką złożyło 75 osób. Czy pogląd ten okazał się słuszny? Przyjąć poziom istotności 0,02.
miodzio1988

2 zadania z statystyki

Post autor: miodzio1988 »

problem jest jaki? Jak wygladają wzorki do tych zadan?
zaudi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 385
Rejestracja: 30 sty 2007, o 17:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 26 razy

2 zadania z statystyki

Post autor: zaudi »

Problem jest w tym, że nie mam jeszcze statystyki a zadania dostałem od dziewczyny brata a przeglądając google znalazłem sporo wzorków.
1b) ogólny wzorek jaki znalazłem na przedział ufnościi mając wyliczone odchylenie i średnią wygląda tak:
\(\displaystyle{ (g _{1};g _{2})}\) gdzie : \(\displaystyle{ g _{1}= \vec{x} -d}\) , \(\displaystyle{ g_{2}= \vec{x}+d}\)
\(\displaystyle{ d=u _{1- \frac{ \alpha }{2} } \frac{s}{ \sqrt{n} }}\)
s-odchylenie standardowe , u z tym indeksem to kwantyl , x zapisany jako wektor to średnia (zdaję sobie sprawę, że oznacza się to zwykłą kreską u góry )
Czy w takim wypadku mam zrobić, że moje n to suma osób które kupiły jedna parę lub dwie. I dla tych policzyć średnia i odchylenie i podstawić do tego wzoru ?
1c), 2 mógłbym prosić o wzorek jaki trzeba zastosować
miodzio1988

2 zadania z statystyki

Post autor: miodzio1988 »

Ale jakie są założenia, żeby można było stosować ten wzorek?
adeda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 23 sty 2012, o 12:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: fggg
Podziękował: 1 raz

2 zadania z statystyki

Post autor: adeda »

zad2
Panuje pogląd, że osoby z małych miast rzadziej chodzą do kina niż osoby z dużych aglomeracji miejskich. W celu weryfikacji tej hipotezy wylosowano próbę złożoną ze 150 osób mieszkających w małych miastach oraz 200 osób mieszkających w dużych miastach. Wśród osób z małych miast 55 osób zadeklarowało, że regularnie chodzą do kina, natomiast wśród osób z dużych miast deklarację taką złożyło 75 osób. Czy pogląd ten okazał się słuszny? Przyjąć poziom istotności 0,02.

wyglada na hipoteze o 2 wskaznikach struktury
\(\displaystyle{ n= \frac{n _{1}*n _{2} }{n _{1}+n_{2}}}\)
\(\displaystyle{ \vec{p} = \frac{X _{1}+X _{2}}{n _{1}+n _{2} }}\)
\(\displaystyle{ T= \frac{ \frac{X _{1} }{n _{1} } - \frac{X _{2} }{n _{2} } } { \sqrt{ \frac{ \vec{p}* \vec{q} }{n} } }}\)

zbior lewostronny, \(\displaystyle{ \phi(T _{ \alpha } ) = 0,5 - \alpha}\)
ODPOWIEDZ