wnioskowanie statystyczne w finansach

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
magister88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2012, o 11:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska

wnioskowanie statystyczne w finansach

Post autor: magister88 »

Witam !
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu zadań
1. Próba wstępna składa się z 6 zakładów w których badano koszty produkcji wyrażone w milionach złotych: 10; 15; 20; 18; 14; 19 Ile potrzeba obserwacji aby na poziomie ufności = 0,99 oszacować nieznaną średnią populacji generalnej tych zakładów, z błędem maksymalnym 3miliony złotych. A następnie oszacować tą średnią przedziałowo na podstawie próby wstępnej i napisać ile w tym przypadku wynosił błąd maksymalny szacunku.
2. Próba wstępna liczy kilka obserwacji: 10, 15, 20 ,18 14, 9 ile potrzeba obserwacji aby na poziomie ufności 0,99 Oszacować nieznana średnią tych wielkości w populacji z błędem maksymalnym 3 jednostki. O ile różniła by się ta liczby od liczby obserwacji gdyby wiadomo było że populacja generalna równa była 5000.

Z góry bardzo dziękuje i pozdrawiam
miodzio1988

wnioskowanie statystyczne w finansach

Post autor: miodzio1988 »

Ok. Jaki tutaj mamy problem? takie zadania to glownie wstawianie do odpowiedniego wzoru. WIec jakie wzorki rtutaj mamy?
adeda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 23 sty 2012, o 12:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: fggg
Podziękował: 1 raz

wnioskowanie statystyczne w finansach

Post autor: adeda »

1. Próba wstępna składa się z 6 zakładów w których badano koszty produkcji wyrażone w milionach złotych: 10; 15; 20; 18; 14; 19 Ile potrzeba obserwacji aby na poziomie ufności = 0,99 oszacować nieznaną średnią populacji generalnej tych zakładów, z błędem maksymalnym 3miliony złotych. A następnie oszacować tą średnią przedziałowo na podstawie próby wstępnej i napisać ile w tym przypadku wynosił błąd maksymalny szacunku.

liczysz Xsrednia ze wzoru = 16
liczysz S1^2 ze wzoru = 17,2
odczytujesz talfa =4,032
podstawiasz wszystko do wzoru i masz n = 31,068 wiec chyba n =31

wydaje mi sie, ze jesli nie ma wicej niz 30 elementow proby, to nie mozna oszacowac przedzialowo
magister88
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2012, o 11:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Ruda Śląska

wnioskowanie statystyczne w finansach

Post autor: magister88 »

dziękuje bardzo za pomoc. Mam problem taki że mam wzory a nie wiem właśnie których użyć. Facet nam podał pełno wzorów i np w 2 zadaniu nie mam pojęcia jak policzyć drugie polecenie....;/
miodzio1988

wnioskowanie statystyczne w finansach

Post autor: miodzio1988 »

Tak ? A wzor jaki jest?
ODPOWIEDZ