Przedzialy ufnosci - jak rozwaizywac takie zadania?

Procesy stochastyczne. Sposoby racjonalizowania wielkich ilości informacji. Matematyka w naukach społecznych.
ldurniat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 10 lis 2010, o 11:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 1 raz

Przedzialy ufnosci - jak rozwaizywac takie zadania?

Post autor: ldurniat »

Czesc

Tak jak w temacie. Wydaje mi sie ze sa gotowe wzory i to wystarcza czy sie mysle?
miodzio1988

Przedzialy ufnosci - jak rozwaizywac takie zadania?

Post autor: miodzio1988 »

Są. Model jedynie trzeba rozpoznać
ldurniat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 10 lis 2010, o 11:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 1 raz

Przedzialy ufnosci - jak rozwaizywac takie zadania?

Post autor: ldurniat »

Na cwiczeniach przerabialismy zadania dot. tego zagadnienia ale nie wiem czy na kolokwium pojawia sie podobne do nich(zapewne tak bedzie) lub inne - tego sie obawiam bo nie wiem na jakiej zasadzie dobiera sie funkcje centralna( tzn funkcje z ktorej pozniej mozemy wyznaczyc parametr) lub inczej jak wyznaczyc rozklad nowej zmiennej ktorej rozklad nie zalezy od parametru ale nowa zmienna zawiera parametr - poprawcie mnie jezeli zle to zrozumialem.

Znacie moze jakies przyklady , wzory lub inne przydatne informacje?
miodzio1988

Przedzialy ufnosci - jak rozwaizywac takie zadania?

Post autor: miodzio1988 »

W kompendium masz 3 tematy stworzone przez scytha. Bardzo przydatne
ldurniat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 10 lis 2010, o 11:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Pomógł: 1 raz

Przedzialy ufnosci - jak rozwaizywac takie zadania?

Post autor: ldurniat »

Sprawdzilem kompendium ale informacje tam zawarte sa mi znane i na wiele mi nie przydadza. Mimio to dziekuje a pomoc. Ponizej podam przyklad zadania z zajec:

Niech X1, ..., Xn bedzie proba losowa prosta z rozkladu U(0, teta), teta>0. Zbuduj najkrotszy przedzial ufnosci dla teta na poziomie ufnosci 1- alfa, dla ustalonego alfa.

Inne zad sa tez bardziej teoretyczne bo w sieci natrafilem na zad gdzie podane sa parametry liczbowe.

Chodzi mi na przyklad o to zrobic jak zamiasta rozkladu U(jednostajny) bedzie wykladniczy itp.
miodzio1988

Przedzialy ufnosci - jak rozwaizywac takie zadania?

Post autor: miodzio1988 »

Zobacz jak się tworzy przedziały ufności przy wzorach które już znasz ( wzory skąd się biorą). Na tej samej zasadzie tworzysz nowe przedzialy ufnosci
ODPOWIEDZ